Evren ve Şahinkaya'ya müebbet

12 Eylül Davası'nda karar açıklandı: Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Evren ve Şahinkaya'ya müebbet

12 Eylül Davası'nın bugünkü duruşmasında karar açıklandı.Cumhuriyet savcısı Erdinç Hakan Özdabakoğlu, verdiği esas hakkındaki görüşte, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın, 765 sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme, Evren ve Şahinkaya'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet kararını "iyi halden" müebbete çevirdi.

Ankara GATA’da bulunan Kenan Evren ile İstanbul GATA’da bulunan Tahsin Şahinkaya’nın görüntüleri SEGBİS sistemiyle salondaki televizyon ekranına yansıtıldı.

RÜTBELERİ DE SÖKÜLECEK

Evren ve Şahinkaya'nın rütbeleri de sökülecek ve Orgenerallikten erliğe düşürülecekler.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Özdabakaoğlu, "sanıkların, darbeyi yapmaya yaklaşık 1 yıl kadar önce karar verdiklerinin ve darbenin halkın gözünde sempatik görünmesini değerlendirmek için müdahale etmediklerinin" anlaşıldığını belirtmişti.

Sanıklar ve avukatlarının, askeri darbe gerekçesi olarak TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesine dayanarak yaptıkları yönündeki beyanlarını anımsatan Özdabakoğlu, kanunların Anayasa'ya aykırı olamayacağını ifade etti ve "Kanunla verilen bir yetkinin, Anayasa'yı ortadan kaldırmak adına kullanılması mümkün değildir" demişti.

Özdabakoğlu, sanıkların, lehlerine olan 765 sayılı TCK'nın 146. maddesi ile zincirleme suçu düzenleyen 80. maddeleri uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmalarını istemişti.

Mahkeme sanıkların duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle ağırlaştırılmış müebbeti kaldırarak müebbete çevirdi.