ESTETiKTE 2011 YILI TRENDLERi

ESTETiKTE 2011 YILI TRENDLERi

2015’te dünyada 55 milyon kişinin estetik operasyon yaptıracağı tahmin ediliyor. Bu rakam, 2005 yılının 4 katı kadar. Türkler’in de bu pastadaki dilimi çok büyük olacak, çünkü ülkemiz insanı estetik operasyonlara gün geçtikçe sıcak bakıyor. Büyük hızla artan estetik cerrahi uygulamalarının 2011 yılında nasıl bir çizgi izleyeceği merak konusu. Kadınlar en çok hangi estetik operasyonları tercih ediyor? Ya erkekler?.. Bu yılın estetik trendleri ne? Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Reha Yavuzer anlattı...

Esra Özübek

[email protected]

2010yılında dünyada yapılan estetik operasyonlara bakıldığında tüm ameliyatların arasında yüzde 18’lik oranla liposuction başı çekti. Onu meme büyütme, estetik göz kapağı, burun operasyonu ve karın germe takip etti. Türkiye’ye gelince: Geçen yıl ülkemizde en çok yapılan estetik operasyon, burun düzeltmeydi. İkinci sırada meme küçültme geldi. Üçüncü sırada liposuction vardı. Onu meme büyütme ve göz kapağı operasyonları izledi. 2010 yılında, ülkemizde, cerrahi olmayan işlemler de sıklıkla yapıldı. Yüzde 37’lik oranla botoks ilk sırayı aldı. Dolgu yüzde 20 civarında kaldı. Lazer epilasyon yüzde 13, yağ enjeksiyonu da yüzde 6 oranında uygulandı.

Silikona veda edilecek

Tahminler, geçen yılki sıralamada bir değişiklik olmayacağı doğrultusunda. Ancak cerrahi olmayan yöntemlerde son beş yıldır izlenen artış trendinin devam edeceği düşünülüyor. Bu da daha çok kişinin bu yıl botoks ve dolgu uygulaması için başvuracağını ortaya koyuyor. Öte yandan, cerrahi dışı işlemlerle belirgin sonuç elde edilemeyen alanların başında yer alan meme dokusu ile ilgili ameliyatlar da artmaya devam edecek gibi. Yani pek çok kişi yüzünde botoks ve dolgu ile daha genç, daha dinamik bir görüntüye kavuşacak. Bir o kadar kişi de meme protezi ve liposuction’ın nimetlerinden yararlanarak daha güzel ve çekici görünecek.

Bacak estetiğinde patlama

Dünya modası kadınlarda bacak güzelliğini ön plana çıkaran kıyafetlerle iddialı kreasyonlarını sunmaya başladı. Bu da plastik cerrahi taleplerinin şekillenmesinde rol oynuyor. 2011 modasında düzgün bacaklara sahip olmak, önceki yıllara oranla çok daha önemli gibi gözüküyor. Bacak şekillendirilmesinde, yağ alma işlemleri, istenmeyen fazlalıklardan kurtulmanızı sağlıyor. Yağ enjeksiyonları ve kalça protezleri ile sağlanan dolgunluk da arzu edilen bölgelerin ön plana çıkarılmasını mümkün kılıyor.

Memeler küçülecek

Artık çok büyük silikon memeler tercih dışı. Çok daha doğal göğüslere eğilim var. Meme büyütme ameliyatlarında tercih edilen silikonun ebadının küçülmesi bekleniyor. İğne ile yapılan uygulamalarda da doğallık ön planda olacak. Tamamen mimiksiz yüzler yerine çok daha doğal görünen, kırışıklıkların tamamen yok edilmediği ama azaltıldığı dolgu ve botoks uygulamaları, yeni yılın trendi.

Erkeklerde botoks modası

Erkeklerin estetik operasyon talebi artıyor. Bu artış sayesinde 2011 yılında dünyada ve Türkiye’de, erkek hasta sayısında belirgin 2015’te dünyada 55 milyon kişinin estetik operasyon yaptıracağı tahmin ediliyor. Bu rakam, 2005 yılının 4 katı kadar. Türkler’in de bu pastadaki dilimi çok büyük olacak, çünkü ülkemiz insanı estetik operasyonlara gün geçtikçe sıcak bakıyor. Büyük hızla artan estetik cerrahi uygulamalarının 2011 yılında nasıl bir çizgi izleyeceği merak konusu. Kadınlar en çok hangi estetik operasyonları tercih ediyor? Ya erkekler?.. Bu yılın estetik trendleri ne? Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Reha Yavuzer anlattı... 12 bir artış bekleniyor. Türk erkekleri en çok, burun ameliyatları için başvuruyor. Bunu, liposuction ve meme küçültme operasyonları izliyor. Erkeklerin tercih listesinin dördüncü sırasında estetik göz kapağı, beşinci sırasında da saç ekimi var. Dış görüntüsüne önem veren erkekler de dolgu ve botoks için kuyruğa girdi. Bunun nedeni de erkeklerin konuyla ilgili çekincelerinin azalması ve utangaçlıklarını yenmesi.

Kadınların hayali Nicole Kidman çenesi

Kadınlar arasında, ünlü isimlerinkine benzemesi istenilen dokuların başında meme ve dudaklar var. Bunları kalça, burun ve karın izliyor. Geçen yıl ile 2011 arasındaki trend farklılıklarından söz ediyoruz ama göz güzelliği, yıllardan bağımsız bir özelliğe sahip. Bu yüzden hala Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Catherine Deneuve ve Greta Garbo, göz güzelliği konusunda adı geçen ilk ünlüler... Genç jenerasyon ise Hollywood ünlülerinden Angelina Jolie, Catherine Zeta-Jones, Demi Moore, Michelle Pfeiffer ve Salma Hayek’in gözlerine sahip olmak istiyor. Ayrıca:
MEME: Gisele Bundchen ve Britney Spears memeleri en beğenilen ünlü isimler. Kadınlar, memelerinin benzemesini istemediği şöhretler arasında Pamela Anderson ve Victoria Beckham’ı gösteriyor.
KALÇA: Elbette Jennifer Lopez. Bu ismi takip edenler ise Halle Berry ve Sandra Bullock.
BURUN: Nicole Kidman başta. Julia Roberts ve Jennifer Aniston’ı da unutmamak gerek.
KARIN: Top model Gisele Bundchen, Shakira, Demi Moore, Britney Spears kadınların örnek aldığı kişiler.
ÇENE: Kadınların en çok kararsız kaldığı bölge, çene. Nicole Kidman, Julia Roberts ve Charlize Theron bu konuda örnek gösterilen ilk isimler. DUDAKLAR: Angelina Jolie akıllarda yer etmiş. Daha mütevazı olan kadınlar için de Julia Roberts örnek teşkil ediyor.
ELMACIK KEMİKLERİ: Sophia Loren, Michelle Pfeiffer, Nicole Kidman, Angelina Jolie ve Marilyn Monroe elmacık kemikleri en çok beğenilen isimler.
ALIN: Madonna, Elizabeth Taylor ve Oprah Winfrey öne çıkmakta.

Erkeklerin kabusu Michael Jackson burnu

Erkekler de karın, burun, meme, çene ve kalça estetiği konusunda ünlülerden örnek seçiyorlar kendilerine. İşte erkeklerin modelleri:
KARIN: Brad Pitt ve Matthew McConaughey akla gelen ilk iki ünlü. Daha iddialı olan erkekler ise Arnold Schwarzenegger, Jean-Claude Van Damme ve David Beckham’ı örnek alıyor.
BURUN: Brad Pitt ve George Clooney erkeklerin gözdesi. En büyük korkuları ise Michael Jackson’ınkine benzer bir buruna sahip olmak.
GÖZLER: George Clooney, Brad Pitt ve Ben Affleck, erkeklerin modeli.
MEME: İstedikleri memeyi anlatmak isteyen erkekler, Arnold Schwarzenegger’i örnek veriyor.
DUDAK: George Clooney ve Brad Pitt dudakları en çok beğenilen ünlüler. Listede Antonio Banderas da var.
ÇENE: Beyler, daha köşeli ve belirgin çene yapısının erkeksi görüntünün simgesi olduğuna inanıyor. İşaret ettikleri ünlüler ise George Clooney, Brad Pitt, Kirk Douglas, Ricky Martin ve Antonio Banderas.
KALÇA: Brad Pitt ve Mel Gibson lider konumdalar. Bu iki ismi Ricky Martin takip ediyor.
ELMACIK KEMİKLERİ: George Clooney ve Brad Pitt, elmacık kemiği estetiğinde akla gelen ilk iki ünlü.
BACAKLAR: David Beckham açık arayla lider. ALIN: Tom Cruise ve Brad Pitt öne çıkıyor.

Bu yazı 12 Şubat 2011 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır

3