Eski IRA Komutanı Martin McGuinness hayatını kaybetti

Eski İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) Komutanı ve eski Kuzey İrlanda Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness 66 yaşında hayatını kaybetti. McGuinness Kuzey İrlanda barış sürecinin de kilit isimlerindendi  

21 Mart 2017, Salı 11:56

Eski IRA Komutanı Martin McGuinness hayatını kaybetti
Kuzey İrlanda siyasetinin önemli isimlerinden olan eski İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) Komutanı ve eski Kuzey İrlanda Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness 66 yaşında hayatını kaybetti. McGuinness bir süredir kanser tedavisi görmekteydi.
 

'ÜLKESİNİ BİRLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞTI'


Kuzey İrlanda barışının mimarlarından olan başbakan yardımcısı Martin McGuinness'in ölümü ile ilgili olarak partisi Sinn Fein lideri Gerry Adams tarafından yapılan açıklamada, "Barış ve uzlaşma için ve ülkesini tekrar birleştirmek için yorulmadan çalışan ateşli bir cumhuriyetçiydi. Ancak herşeyden önce ailesini ve Derrylileri sevdi ve onlarla gurur duydu" ifadelerine yer verdi.


OCAK AYINDA İSTİFA ETMİŞ VE SİYASETTEN ÇEKİLMİŞTİ


McGuinness Ocak ayında sağlık sorunları nedeniyle istifa etmiş, siyasetten çekilmişti. Deneyimli siyasetçinin hayattaki misyonu Katolik azınlığın haklarını İngiliz yanlısı Protestanlara karşı savunmak olmuştu.
 

KISA BİR SÜRE TUTUKLU KALDI


23 Mayıs 1950'de doğan McGuinness, 1970 yılında İrlanda Cumhuriyet Ordusu'na katılmış, IRA ile İngiltere arasında çatışmaların en yoğun yaşandığı 1972 yılında İngiliz hükümeti ile gizli görüşmelere katılmış, ancak görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. McGuinness daha sonra kısa bir süre tutuklanmıştı.
 

'KANLI PAZAR'


McGuinness 1972’de Londonderry kentinde gösteri yapanlara İngiliz birlikleri tarafından ateş açılması sonucu 14 kişi öldüğü ve tarihe "Kanlı Pazar" olarak geçen olay sırasında IRA'nın yardımcı komutanı olduğunu daha sonra açıklamıştı.

SINN FEIN İÇİN BAŞMÜZAKERECİYDİ


McGuinness, IRA'nın ateşkes ilan ettiği 1994 yılında ayrılıkçı Sinn Fein Partisi için başmüzakereci rolünü üstlenmişti. McGuinness, IRA ile İngiliz hükümeti arasında 1998’de yapılan barış görüşmelerinde ve "Hayırlı Cuma Anlaşması"nın imzalanmasında önemli rol oynamıştı. IRA 2005 yılında silah bıraktı.
 

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMUŞTU AMA SEÇİLEMEDİ


2007 yılında Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinin Başbakan Yardımcısı olan McGuinness, 2011 yılında ise Sinn Fein Partisi'nin İrlanda cumhurbaşkanı adayı olmuş ancak seçilememişti.

Deutsche Welle Türkçe