Yeni Yazısı > Erkekler de korunur - 24.06.2014

Erkekler de korunur
24 Haziran 2014

Erkekler tarafından en sık uygulanan doğum kontrol yöntemleri arasında ilk sıraları prezervatif ve dışarı boşalma yöntemi alıyor. Prezervatif, duyarlılığı azaltarak erken boşalmayı çözüme kavuşturabileceği gibi dikkat dağılması gibi nedenlerle performans sorunlarına yol açabiliyor

[[HAFTAYA]]

SORU:

Korunma yöntemleri cinsel hayatı etkiler mi?

Erkeklere hangi doğum kontrol yöntemleri uygulanıyor ve en yaygın olanları hangileri? Cinsel hayatı etkiliyor mu? Nedenleri nedir? Cinsel gücü arttıran erkek doğum kontrol yöntemi var mı? Risk taşıyan doğum kontrol yöntemleri var mı?

CEVAP

Doğum kontrol yöntemleri: Toplumumuzda erkekler tarafından en sık uygulanan yöntemler sırasıyla prezervatif, dışarı boşalma ve takvim yöntemleridir. Dışarı boşalma ve takvim yani sadece kadının hamile kalamayacağı günlerde cinsel ilişkide bulunma yöntemleri, doğum kontrolünde garantili yöntemler arasında kabul edilemez.

Koruma yöntemlerinin cinsel hayatla ilişkisi:

Erkekte korunma yöntemleri dolaylı olarak cinsel yaşamı etkileyebilir. Dışarı boşalma yöntemi erkekte cinsel ilişkiden en çok hazzın alındığı anda eylemi yarıda kesme ve hamileliğe sebep olmama düşüncesi ile anksiyete (evham) yaratır. Bu da cinsel performansta azalma, erken boşalma gibi psikolojik kökenli sorunlara neden olabilir. Bir diğer yöntem olan prezervatif kullanma ise kimi kişilerde duyarlılığı azaltarak erken boşalma sorununun çözümüne katkıda bulunabildiği gibi, cinsel aktiviteye ara verilmesi, dikkat dağılması gibi nedenlerle performans sorunlarına yol açabilir.

Cinsel gücü arttıran doğum kontrol yöntemleri:

Vazektomi, yani meni kanallarının bağlanması garantili bir yöntemdir. Diğer yöntemlere gerek bırakmadığından huzurlu ve hamilelik endişesi olmadan cinsel birleşmeye imkan sağlayarak bazı kişilerde performans artışı sağlayabilmektedir.

Risk taşıyan doğum kontrol yöntemleri:

Doğru şekilde uygulanmayan ve yeterli olmayan tüm doğum kontrol yöntemleri hamilelik riski içerir. Doğum kontrol yöntemleri olası bir hamilelikte çocuk için risk oluşturmaz. Hormon kullanımı hariç uygulayan erkeğe doğum kontrol yöntemlerinin herhangi bir zararı olmaz.

SORU:

İkinci çocuğu istiyoruz ama varikosel varmış

40 yaşındayım, 10 yaşında kızım var. Şimdi ikinci çocuğumuzu yapmaya karar verdik. Doktor varikosel olduğunu söyledi, ultrasonla baktı. Ultrason sonucunu size yazıyorum. Bana yol gösterir misiniz?

CEVAP

Varikosel erkeklerde en sık kısırlık sebebi olan ve tedavisi en başarılı sonuç veren durumdur. Varikosel tanısı sadece el muayenesi ile konulur, el ile saptanamayan varikosellerin ameliyat edilmesi fayda sağlamaz. Bu nedenle ultrason ile varikosel tetkiki yaptırmıyorum. Spermiyogram da makine ile değil, sadece bu konuda özel eğitim almış kişilerin doğru yapabildiği özel bir tetkiktir, birçok yerde yapılan tetkikler yanıltıcı sonuç vermektedir. Sadece güvendiğim kişilerin yaptıkları spermiyogramlara yorum yapmakla yetiniyorum.