Erdoğan'dan Mübarek'e: Hepimiz fâniyiz

Erdoğan'dan Mübarek'e: Hepimiz fâniyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e de seslendi: Bizler fâniyiz. Halkın sesine duasına ve bedduasına hazır olalım. Onun için halkın haykırışına kulak verin, kulak verelim.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Buradan Mısır Devlet Başkanı Sayın Hüsnü Mübarek’e içten bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Bizler insanız. Bizler fâniyiz. Kalıcı değiliz. Her birimiz ölecek ve geride bıraktıklarımızdan dolayı sorgulanacağız.

Hepimiz gelip geçiciyiz. Baki olan gökkubbe altında hoş bir sada bırakmaktır. Saygıyla anılmaktır, rahmetle yad edilmektir. Bizler halk için varız. Onun için diyorum ki yarın öldüğümüzde, hoca efendi gelip şunu söylemeyecek. Cumhurbaşkanı niyetine demeyecek, Başbakan niyetine demeyecek, bakan niyetine demeyecek.

Trilyarderlere sesleniyorum. Trilyarderler niyetine demeyecek. Er kişi niyetine diyecek, hatun kişi niyetine diyecek.

Seninle beraber gelecek sadece kefen olacak. Öyleyse o kefenin kadri kıymetini bilelim. Hem vicdanımızın, hem de halkımızın sesine, onların ya hayır duasına ya da bedduasına hazır olalım. Onun için halkın haykırışına kulak verin, kulak verelim.

Halkın haykırışına,  son derece insani taleplerine kulak verin. Halktan gelen değişim arzusunu hiç  tereddüt etmeden karşılayın. İstismarcıların, kirli odakların, Mısır üzerine  karanlık senaryoları olan kesimlerin inisiyatif almasına fırsat vermeden;  Mısır'ın huzuru, güvenliği, istikrarı adına önce siz adım atın. Halkı tatmin  edecek adımlar atın.

“DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İNSANİ BİR HAKTIR”

Aylarca süren seçimlerin demokrasisi olmaz. 24 saatte biz seçim bitiyoruz. Bizim arzumuz bu olayların bir an önce son bulmasıdır. Onun için diyorum ki Mısır bir medeniyet ülkesi. Bir tarih bir kültür zenginliklerle dolu bir ülke. Mısırlı kardeşlerime de sesleniyorum. Silahtan uzak, ama tarihinize de kültürünüze de sahip çıkın. Buna bu arada, bana göre yara aldırmayın. Sadece özgürlüklere sahip olmanın haysiyetli mücadelesini verin diyorum. Bu sizin en demokratik hakkınızdır. Demokrasi ve özgürlük insani bir haktır.

Mısır'da ister asker, ister polis, isterse sivil olsun, bir tek canın yitip gitmesi, bizim Türk milletinin canından can kopmasıdır.  Mısır’da bir kişinin dahi burnu kanasın istemiyoruz. Halkın da iktidarında böyle bir sorumluluk anlayışı içinde Mısır’da her kesimi tatmin edecek, demokrasiyi en ileri standartlara taşımaları en büyük arzumuzdur.

Mısır’da ve Tunus’ta reformların hayata geçmesi, birlik ve bütünlüğün kesinlikle bozulmaması en büyük arzumuzdur. Tunus’ta da yeni hükümetin, halkın talepleri doğrultusunda reformları hayata geçireceğini ümit ediyoruz. Türkiye bu kritik süreçte Tunus’un ve halkının da yanında olacaktır.

Kadim Mısır’dan Mezopotamya’ya ve İslam medeniyetine kadar, tarihin en büyük medeniyet gelenekler bu coğrafyada ortaya çıkmıştır. Bu coğrafyada farklı diller ve kültürler evrensel değerleri benimsemişlerdir.

ORTADOĞU, BAMBAŞKA BİR ÇERÇEVEYE OTURTULMAK İSTENİYOR

Fakat son bir asırdır Ortadoğu, bambaşka bir çerçeveye oturtulmak isteniyor. Ortadoğu kanla gözyaşıyla, cehaletle ve insan hakları ihlalleriyle anılır hale gelmiştir. Biz Türkiye olarak Ortadoğu halklarının bunu hak etmediğine inanıyoruz.

Ortadoğu toplumları genç ve dinamik nüfusuyla, açık zihni ve özgürlükçü bakış açısıyla, yeni bir kültür ve medeniyet hareketine öncülük edebilir.

Değişim ile istikrar, reform ile güvenlik arasındaki dengenin muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu dengeyi kurmak suretiyle, Ortadoğu toplumlarının daha adil daha özgürlükçü bir geleceğe adım atacaklarına inanıyoruz. Biz demokrasiden radikalizmin çıkacağına hiçbir zaman inanmadık. Düzen ve istikrar ancak ileri demokrasiyle sağlanabilir.

“CUMHURİYET YÜRÜYÜŞLERİYLE YÜZDE 47’YE ULAŞTIK”

Onun için millete bidon kafalı göbeğini taşıyan adam yakıştırması yapmak bir cehaletin ürünüdür. Bunu diyenlerde, bir kısım entelektüel geçinenlerden değil mi? Onların içinden çıktı. Ve 22 Temmuz seçimlerinde Ak Parti yüzde 47’ye ulaşırken neyle geldi? O cumhuriyet yürüyüşleriyle geldi. Ordumuzu göreve davet eden zihniyetlere, benim milletim dur bakalım dedi. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dedi ve yüzde 47’yle Ak Parti’yi tekrar iktidara taşıdı.

Şimdi bakıyorum birileri yine buna hazırlanıyor. Sorun varsa, çözüm yeri sandıktır. Millete gitmektir. Ben inanıyorum ki bu coğrafya demokrasinin evrensel değerlerini, uzlaşı içinde yaşamanın en güzel örneğini tüm dünyaya gösterecektir.

“DURUMDAN VAZİFE ÇIKARMAYACAĞIZ”

Buradan bir kez daha kardeş halklara sesleniyorum. Karamsar olmak bizlere yakışmaz. Kardeşlik ve dostluk içinde özgüvenle hareket etmek durumundayız. Hak ve özgürlük mücadelesi vermek herkesin hakkıdır. Ama şiddete başvurmadan. Şiddetten kastım terör ağırlıklı. Karşımızdakilerin de insan olduğunu, kardeşimizin olduğunu unutmadan, aklı selimden ayrılmayalım. İnanın aşılamayacak hiçbir sorun yoktur. Bize ne görev düşüyorsa, biz onu yapacağız. Ama hiçbir zaman durumdan vazife çıkarmayacağız.

“1500 VATANDAŞIMIZI TÜRKİYE’YE TAŞIDIK”

Tunus ve Mısır’daki olayları en başından itibaren dikkatle izliyor oralardaki vatandaşlarımızın güvenliği noktasında gereken adımları, bunlar şu ana kadar takip edilmiş, THY ile koordineli bir şekilde yürütülmüştür. Şu ana kadar 1500 vatandaşımızı Türkiye’ye taşıdık. Türkiye’den yardım isteyen ülkelere de her türlü yardımı yaptık.

Önceki akşamda ABD Başkanı Obama ile telefon görüşmesi yaptık. Mısır’daki gelişmeleri ele aldık. Bu yöndeki değerlendirmemizi aldılar. Meşru ve doğal taleplerin karşılanması hususunda hem fikir olduğumuzda teyit edilmiştir.

Tabi küçük ya da büyük, içeride ya da dışarıda olumsuz her meseleyi istismara yönelen, hükümete fatura çıkarmak yada ilgili ilgisiz mesaj vermek isteyen muhalefet, tersinden okuma kabiliyetini ciddi bir şekilde ortaya koymuştur. Başta CHP olmak üzere, muhalefet partilerinin Tunus ve Mısır olaylarından ders çıkarmak yerine, halkı şiddete davet etmeler, Türk demokrasisi adına bir kara lekedir.

1950’de Menderes iktidara gelmiştir. Halkın CHP’ye karşı başkaldırışıdır. Milletin gönlünde kendisine silinmez bir yer edinen, Merhum Turgut Özal’ın da 12 Eylül’den sonra geldiğini unutmayınız.

“SONUN MENDERES GİBİ OLACAK DEDİLER”

22 Temmuz seçimleri, statükoya baskıya yasakçı anlayışa bir tepkidir. Şahsıma muhalefet, senin de akıbetin Menderes gibi olacaktır diye söylemeye ve bazı köşe yazarlarıyla aynen yazmaya başlamışlardır. Herhalde birilerine benzetiyorlardı. Biz Allah’ın verdiği ömrün, kimse tarafından noktalanmayacağını belirtmek isterim

12 Eylül halk oylaması, CHP-MHP ve BDP olmak üzere, değişime direnen, milletin talep ve arzularını kulak tıkayan çevrelere karşı açık bir mesaj vermiştir. Bu millet her zaman değişimin yanında olmuş ve bunu da sandık yoluyla gerçekleştirmeyi bilmiştir.

“MESAJI ASIL ALMASI GEREKENLER ONLAR”

Tunus ve Mısır konusunda, Ak Parti’ye mesaj gönderen bazı köşe yazarları var. O mesajı asıl kendisi alması gerekenlerdir. O mesajı kendilerinin iyi okuması lazım. Bizim o mesaja ihtiyacımız yok. Milletin mesajına ihtiyacı var. Benim milletim o mesajı, o siyasi partilere vermiştir.

Türkiye’de kimin çetelere karşı amansız bir mücadele içinde olduğu, kimin de çetelere avukatlık yaptığı herkesin malumudur. Yarın yazacaklarını biliyorum. Ama söylemek zorundayım.

3 haftadır grubumuz yok. Nedir o? Bazı köşe yazarları, iki de bir yazarak, konuşarak şu ifadeleri kullanıyorlar. Sizin gayretleriniz belki bir işaret fişeği olabilir, ama bunları sümen altına iten iktidar olursa, siz sadece söylediklerinizle kalırsınız. Biz ise bu işi sizlerle değil, her şeyi kendi periyodu içerisinde yürüten işleyen ve bu şekilde de neticeye milletiyle ulaşmaya gayesi içindeyiz.

Sanırsınız ki onlar haktan yana, özgürlükten yana biz karşıyız. Halktan yana olan, milli iradeye gölge düşürülmesine eyvallah etmeyen Ak Parti iktidarıdır. Meclis’i terk edenler, komisyonu terk edenler, halk oylamasında halkı boykota çağıranlar, iktidara tuzak kuran çetelere avukatlık yapanlar değil, canı pahasına gecesini gündüzüne katan dik duran Ak Parti iktidarıdır.

3