Erdoğan emekli zamlarını açıkladı

Erdoğan emekli zamlarını açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grubunda yaptığı konuşmada emekli maaşları ile ilgili düzenlemeleri de açıkladı.

Emeklileri hak ettikleri yaşam standardına ulaştırma gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, muhalefetin emekli maaşlarını kullandıklarını, emekliler üzerinden muhalefet geliştirdiğini söyledi.

Emekli aylıklarının enflasyona ezdirilmediğini söyleyen Erdoğan, 2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21,7 ile yüzde 4 arasında yıllık 80 lira ile 91 lira arasında zam yapılacağını açıkladı.

En düşük SSK işçi emeklisinin maaşı Ocak ayında 648 liradan 717 liraya, Temmuz ayında ise 739 liraya çıkacak.

 

İşte zam oranları ve maaşların son durumu

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle 

ZAMLI MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Emekli aylıklarına gelecek yıl yapılacak zamla şu anda 500 lira olan emekli aylığı gelecek yıl ocak ayında 563, temmuz ayında 586 lira olacak. Halen 700 lira olan emekli aylığı ocak ayında 762, temmuz ayında 793 liraya çıkacak. Bin lira düzeyindeki emekli aylığı ocak ayında bin 62, temmuz ayında bin 105 liraya yükselecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, emekli aylıklarına gelecek yıl yapılacak zam ve geçerli olacak emekli aylıklarına ilişkin detayları açıkladı.

Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alan 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki emekli, dul ve yetimlere 2011 yılı ocak ödeme döneminde, emeklilerin aylık seviyeleri göz önünde bulundurularak, düşük aylık seviyelerine daha yüksek oranda artış sağlamak üzere bin 500 liraya kadar aylık alanlara seyyanen 60 lira ve bu tutarın üzerinde aylık alanlara da yüzde 4 artış yapılacak. Ayrıca 2011 yılı temmuz ödeme döneminde aylıklar yüzde 4 artırılacak.

Bu dönemler için belirtilen oranlar, gerek 2010 yılı ikinci altı ayda gerekse 2011 yılı birinci altı ayda gerçekleşecek TÜFE oranına bakılmaksızın yüzde 4 oranında uygulanacak.