Erbakan hayatını kaybetti

Ocak ayında hastaneye kaldırılan Necmettin Erbakan hayatını kaybetti. Ölüm nedeni, kalp ve çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı

Erbakan hayatını kaybetti

Eski Başbakanlardan Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 85 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir tedavi gördüğü Güven Hastanesi Erbakan'ın saat 11:40'ta hayatını kaybettiğini açıkladı.

>> ÖLÜM TARİHİNDEKİ İLGİNÇ TESADÜF

>> ERBAKAN'IN ARDINDAN LİDERLER NE DEDİ?

>> SİYASETTE 42 YIL BÖYLE GEÇTİ

>> ERBAKAN'IN SON FOTOĞRAFLARI

>> UNUTULMAYAN SÖZLERİ

Ocak ayında sol ayağında bir damar iltihaplanması nedeniyle hastaneye kaldırılan Erbakan'ın ilk başta 24 saat kalacağı açıklanmıştı. Ancak taburcu süresi hergün giderek uzadı. 'Kalp rahatsızlığı tromboflebit'teşhisi konulan Erbakan'ın rahatsızlığı ilerledi ve Saadet Partisi Genel Başkanı bu sabah kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle vefat etti.

DEVLET TÖRENİ İSTEMEMİŞ

Erbakan’ın cenazesi 1 Mart 2011 Salı günü İstanbul Fatih Camii'nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul Merkez Efendi’deki aile kabristanlığına defnedilecek.

Erbakan için devlet töreni ise yapılmayacak. Erbakan'ın eski başbakanlardan olması nedeniyle bir devlet töreni yapılabileceği düşünülüyordu ancak bu törenin yapılmayacağı Saadet Partisi yetkililerince açıklandı. SP Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk yaptığı açıklamada; ailesiyle yapılan görüşmelerde Ankara’da resmi bir tören yapılmayacağını bildirdi.Gazetecilerin, "Erbakan’ın vasiyeti miydi" şeklindeki sorusuna Asiltürk, kendi vasiyeti olduğunu ve sade bir tören istediğini söyledi.

Refah Partisi ile 1995 seçimlerinde sandıktan birinci çıkan Erbakan, Doğru Yol Partisi ile kurdukları koalisyon hükümeti ile Başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Son kurultayda Saadet Partisi Genel Başkanlığına seçilen Erbakan 85 yaşındaydı.

DOKTORU ÖLÜM NEDENİNİ AÇIKLADI

Erbakan'ın vefatının ardından Güven Hastanesi başhekimliği tarafından yapılan açıklamada, "Eski başbakanımız sayın Erbakan kalp rahatsızlığı tromboflebit sebebiyle hastanemize yatırılmış uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığı ilerlemiştir" denildi.

Açıklamada Erbakan'ın bugün sabah saatlerinde vücut fonksiyonlarının tam desteğe alındığı ve tüm yaşam desteklerinin uygulanmasına rağmen saat 11.40’ta kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle vefat ettiği ifade edildi. Yazılı açıklamanın ardından kameralar karşısında da Erbakan'ın son anlarını anlatan Başhekim Tevfik Ali Küçükbaş Erbakan ile sabah konuştuklarını, solunum yetmezliğinden şikayet ettiğini açıkladı.

Küçükbaş "Çok yüksek bir kalp ritmi oldu. Başında olduğumuz için derhal müdahalesi yapıldı saniyesinde. O andan itibaren şuur durumu yerinde değildi. Kalp pompalamasında ciddi problemler oldu. O andan itibaren herhangi bir rahatsızlık hissetmediler ancak tüm tedaviler saat 11.40’a kadar devam etti. Tüm yaşam fonksiyonlarını destekledik ancak maalesef bir sonuç alma imkanı olmadı. Kalp yetmezliği solunum yetmezliği ve buna bağlı olarak böbrek yetmezlikleri gibi fonksiyonlarında yetersizlik ortaya çıktı. Sabahleyin kendisi ile rahatlıkla konuştum. Herhangi bir rahatsızlık hissedip hissetmediklerini sordum. Kendileri de biraz solunum yönünden sıkıntıları olduğunu söylediler. Onun için de tedavi desteklerimizi düzenlemiştik. Kendilerini fazla yormamalarını söylemiştik" diye konuştu.

Erbakan'ın ölüm nedeni kalp ve çoklu organ yetmezliğİ olarak açıklandı. Hastane yetkilileri kalp yetmezliğine bağlı bir ölüm olduğunu açıkladı. Ayrıca sabah saatlerinde Erbakan'ın iyi olduğunu, şuurunun açık olduğunu ancak hafif bir solunum sorunu yaşadığını ancak sonrasında birden kalp değerlerinin arttığını ve vefat ettiğini anlattı.

Erbakan'ın vefat ettiği sırada yanında ailesinin olduğu öğrenildi.

 


2