En çok atık pil toplayan okula ödül

Trabzon Büyükşehir Belediyesi atık pillerin toplanması konusunda başlatılan çalışmalar kapsamında en çok pil toplayan okula ihtiyacına göre çocuk parkı ya da spor sahası yapacak

16 Mart 2017, Perşembe 17:16

En çok atık pil toplayan okula ödül
Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları (TAP) Derneği tarafından atık pillerin toplanması ve bertarafı konusunda il genelindeki okullarda bilgilendirme çalışması yapan öğretmenlere yönelik olarak eğitim programı düzenlendi.

Program kapsamında Proje Sorumlusu Rümeysa Ercan pillerin verimli kullanılması, insan ve çevre sağlığına zararları, toplanması ve bertaraf edilmesine yönelik olarak eğitim semineri verdi.


'EN ÇOK ATIK PİL TOPLAYAN OKULU ÖDÜLLENDİRECEĞİZ'


Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da 2017 yılı içinde Trabzon’da en çok atık pil toplayan okula, ihtiyacına göre çocuk parkı-spor sahası kazandıracaklarını söyledi.Trabzon’da 2016 yılında 6 ton atık pil toplandığını belirten Başkan Gümrükçüoğlu şöyle konuştu:

"Atık piller içerdiği ağır metaller ve kimyasallar nedeniyle çöplere, doğaya, akarsu ve denize atılmamalı. Çok masum gibi görünen atık piller, toprak ve su kaynaklarına karışmadan mutlaka ayrı olarak bertaraf edilmeli. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık pillerin ayrı toplanması, taşınması, depolanması ve bertarafında yetkilendirilmiş tek kuruluş olan TAP Derneği ile imzaladığımız protokol kapsamında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Şehrimizde 2016 yılında toplanan atık pil miktarı, 2015 yılına göre yüzde 50 oranında artış göstermiştir. Hedefimiz 2017 yılında da bu artışı devam ettirmektedir. 2017 yılında en çok atık pil toplayan okula ihtiyacına göre çocuk parkı, spor sahası kazandıracağız."