Ekmel Bey laiklik mesajı verdi

Cumhurbaşkanlığı seçiminde “çatı aday” olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu, siyasi partileri ziyaret ediyor. BBP ve DSP'nin ardından CHP'ye giden Ekmeleddin İhsanoğlu, laiklik konusunda mesajlar verdi. İhsanoğlu, “Türkiye'nin önünü açmak istiyoruz” dedi

Ekmel Bey laiklik mesajı verdi

CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde “çatı aday” olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu, parti ziyaretlerine başladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, bu kapsamda BBP’ye gitti. İhsanoğlu, BBP lideri Mustafa Destici ile biraraya geldi.Ekmeleddin İhsanoğlu ve Mustafa Destici, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İhsanoğlu, şöyle konuştu: “Çok mutluyum, çok verimli, çok yapıcı bir görüşme oldu. Ben bu partinin kurucusu rahmetli Muhsin Başkanı yakından tanıyan bir insanım. Onun çalışma şeklini ve siyasi ahlakını takdir eden bir insanım.Seçilmesi mevzu bahis olan cumhurbaşkanında bulunması gereken vasıfların neler olduğunu anlattım. Kendilerinden büyük anlayış gördüm ve kendileri çok müspet bir yaklaşım içerisinde olduklarını ifade ettiler."

BBP'ye teşekkür eden İhsanoğlu, bir gazetecinin “Destekle mi ayrılıyorsunuz?” sözleri üzerine “Ben bu şekilde anlıyorum” diye yanıt verdi.

Mustafa Destici ise “Bütün yönleri ile Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı makamına yakışır mı, elbette yakışır. Ben, bunu daha önce de söyledim. Bir kere de burada kendi yanında da ifade etmekten geri durmuyorum" diye konuştu.
 Cumhurbaşkanının tarafsız ve herkesi kucaklayacak kimliğe sahip olması gerektiğini ifade eden Destici, cumhurbaşkanının anayasal çerçeve içinde kalmasını istediklerini dile getirdi. Destici, "Bunun yanında milliyetçi, maneviyatçı, demokrat, şaibesiz, bütün bu özellikler hocamızın üzerinde var olan özellikler" dedi.

DESTİCİ: HENÜZ KARAR VERMEDİK


BBP olarak cumhurbaşkanından Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının takibini yapmasını, üniter yapıya sadık kalmasını istediklerini anlatan Destici, Irak bölünecekse Türkmen bölgesi oluşmasına "evet" diyecek adayın öncelikli olacağını vurguladı.

Henüz karar vermediklerini dile getiren Destici, şunları kaydetti: "Büyük bir kutuplaşma, kamplaşma var. Allah muhafaza etsin bu kamplaşma çatışmaya dönerse Türkiye büyük bir felakete doğru gider. Bu kamplaşmadan uzak duracak ve toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Sayın hocamız ile bu konular noktasında kendisiyle mutabık olmaktan büyük bir mutluluk duyduk ama tabii neticede şunu söyleyeyim. Bugün verilmiş bir kararımız yok. Kurullarda değerlendirdikten sonra kararımızı gelecek hafta açıklayacağız.”

Öte yandan Destici, İhsanoğlu'na "Muhsin Yazıcıoğlu Külliyatı" hediye etti. Bunun üzerine İhsanoğlu, "Rahmete vesile olur" dedi.‘UZLAŞMA ZEMİNİ GENİŞLİYOR’

İhsanoğlu, BBP'nin ardından DSP'ye geçti. Görüşmenin ardından Ekmeleddin İhsanoğlu ve DSP Genel Başkanı Masum Türker açıklamalarda bulundu.

Görüşmeden çok ümitli ayrıldığını dile getiren Ekmeleddin İhsanoğlu, “Resmen bugün başlayan temasların neticesinde büyük bir ivme, bir sinerji yaratılmaktadır. Uzlaşma zemini daha da genişlemektedir. Sağda ve solda, merkezde olan partilerin desteği gittikçe artmaktadır. Ben bundan dolayı çok umutluyum” diye konuştu.

"Türkiye'de seçeneğin ortaya çıkması memnuniyet verici” diyen Masum Türker ise “Sayın İhsanoğlu, Türkiye'nin seçeneksiz olmadığını, Türkiye'ye yalnız belirli çevrelerin, belirli söylemlerle dayatacağı profilin değil, bütün Türkiye'yi kucaklayacak ve taraf olduğu tek yer Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, milletiyle ayrılmaz varlığı olan bu birlikteliği sağlayacak bir cumhurbaşkanı profilidir" şeklinde konuştu.

"İhsanoğlu'na propaganda sürecinde kampanyaya destek verecek misiniz?" sorusuna, Türker, "Destekleme kararımızı resmen açıkladıktan sonra, desteklediğimiz adayın yanında her an, her zaman dururuz" yanıtını verdi.

Görüşmeye, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk de katıldı.

'TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORUZ'

'Çatı aday" Ekmeleddin İhsanoğlu’nun üçüncü durağı ise CHP oldu.

İhsanoğlu, görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla kameraların karşısına geçti.

Din ve devlet işlerinin birbirlerinden ayrılması gerektiğini ifade eden İhsanoğlu, “Mezhepçilik, din-siyaset konusunda fikirlerim açık” diye konuştu.

“Büyük bir uzlaşmayla aday olduğunu” vurgulayan İhsanoğlu, “Türkiye’nin önünü açmak istiyoruz” dedi.