Düşürülen uçağı Nautilus arayacak

Suriye tarafından Akdeniz'de düşürülen Türk savaş uçağını ve pilotlarımızı bulmak dünyanın en önemli keşif ve araştırma gemilerinden olan Nautilus'a görev emri verildi

Düşürülen uçağı Nautilus arayacak

Nautilus bugün yola çıkarak 2.5 gün içinde bölgeye ulaşıp arama kurtarma çalışmalarına başlayacak.

11 milyon dolar değerinde 65 metre uzunluğunda 10 metre genişliğinde ve bilim adamları ile birlikte 36 mürettebatın bulunduğu dünyanın en ünlü araştırma gemisi İstanbul Haydarpaşa Limanı'nda dört gündür bu emir için hazırlıklarını sürdürüyordu.

Araştırma gemisinin Türkiye'deki sorumlusu ve BOSAV Başkanı kaptan Tufan Turanlı yarın Bodrum açıklarından geçecek olan Nautilus'a bir sahil güvenlik botu ile giderek binecek.

Turanlı, "Dışişleri Bakanlığı'mızın talimatı ile yola çıkarken gemide araştırma görevlilerinin yanısıra askeri yetkililer ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ile bilimadamları da yer alacak. Allahın izniyle hem uçağımızı hemde pilotlarımızı bulmak istiyoruz" dedi.

TİTANİK'İ BULMUŞTU

Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağının bulunması için, ABD'nin ünlü okyanus keşif gemisi Nautilus'un kullanılması gündeme gelmişti. Nautilus, 1985 yılında Titanik batığının yerini keşfederek büyük ün kazanmıştı.