Dün 'deli' dediler, bugünse...

2010 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülen 'tüp bebeğin babası' İngiliz profesör için geçmişte 'deli' demişler

Dün 'deli' dediler, bugünse...

2010 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülen "tüp bebeğin babası" İngiliz Prof. Dr. Robert G. Edwards’ın, geçmişte "deli" olarak nitelendirildiği belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP, 85 yaşındaki Edwards’ın, "çok yorgun olduğu için" ödülü kazanmasına ilişkin açıklama yapmadığını belirterek, birkaç yıl önce İsveç haber ajansı TT’ye verdiği demeci yayımladı.

TT’ye verdiği demeçte Edwards, tüp bebek uygulamasıyla ilgili olarak, kendisine "deli" dediklerini ifade ediyor. Edwards, "Kimse etik yönden riske girmek istemiyor. Bana, tüp bebeklerin normal olmayacağını söylemişlerdi" ifadesini kullanıyor.

Profesör Edwards ile 1960'larda birlikte çalışan, Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Martin Johnson da AFP’ye yaptığı açıklamada, Edwards’ın bu ödüle layık olduğunu ancak ödülün bu kadar geç verilmesine şaşırdığını söyledi.

Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan 30'uncu İngiliz olan Edwards’ın "sıradışı ve herzaman iyimser" olduğunu söyleyen Johnson, yıllarca süren eleştirilere rağmen "tüp bebeğin babasının" çalışmalarına ısrarla devam ettiğini, jinekolojiyi modern çağa taşıdığını vurguladı.

AA