Difteri kâbusu geri döndü

'Kuşpalazı' olarak da bilinen hastalığa, 2003 yılından bu yana ilk kez 30 Ocak'ta Ankara'da rastlandı ve hasta öldü

Difteri kâbusu geri döndü

Sağlık Bakanlığı, kuşpalazı olarak bilinen difteri hastalığına, 2003 yılından bu yana ilk kez 30 Ocak’ta Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden bir kadına yapılan tahlillerde rastlandığını açıkladı.

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, küçük bir salgının ortaya çıkabileceği uyarısında bulunarak, şunları söyledi:

Salgın ihtimali var

“S.Y, çocukluk çağında ya aşı olmadı ya da bağışıklık seviyesi düştüğü için hastalığa yakalandı. Aslında çocukluk döneminde yapılan bu aşının erişkinlikte her 10 yılda bir yinelenmesi gerekir. Çünkü hastanın herhangi bir yarasında, burun, boğaz ve diğer iç derilerinde mikrop üremiş. Mikroptan salgılanan zehir, kalbini tutmuş ve maalesef hasta kaybedilmiştir. 15-20 gün önce hasta bu mikrobu almış, temas ettiği herkese de yaymış olabilir. Küçük bir salgın ortaya çıkabilir.”

Boğaz kültürü şart

“Hastayla direkt temas edenlerden geç kalınmadan boğaz kültürü alınmalı, antibiyotik başlanmalı, difteri serumu yapılmalı ve 7 gün süreyle hastanede tutulmalılar. Hastaya bakan kişilerin maske takmaları, ellerini ve boğazlarını oksijenli su ile gargara yapmaları yerinde olur.”

HÜRRİYET