Dekanın istifasını YÖK kabul etmedi

Konya Selçuk Üniversitesi'nde yaşanan cinayetin ardından Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce'nin her ne kadar baskıyla olmadı dense de istifası istenmişti. Hukuk çevreleri 'Erkek olsaydı istifası istenir miydi?' diyerek tepki göstermişti. Bunun üzerine Dekan Prof. Dr. Handan Gülce istifa dilekçesini sundu. Ancak YÖK bu istifayı kabul etmedi

Dekanın istifasını YÖK kabul etmedi

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Gülce’nin eşi 55 yaşındaki Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gülce, 2 Haziran Pazartesi günü, Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi 42 yaşındaki Doç. Dr. Celalettin Özdemir’i, ilgi duydukları sekreter 35 yaşındaki Asuman S. nedeniyle tartışma sonucu odasında boğazından keserek öldürdü.

Olayın ardından Prof. Dr. Ahmet Gülce, tutuklandı, ’cinayeti iştirak’ suçundan gözaltına alınan sekreter Asuman S. de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü de taşeron şirketin işçisi olarak çalışan sekreter Asuman S.’nin işine son verdi. Ardından Prof. Dr. Ahmet Gülce’nin de istifasını istedi. 2012 yılı Haziran ayından itibaren dekanlık görevini sürdüren Prof. Handan Gülce de, görevinden istifa etti, eşine de boşanma davası açtı. Dekanlık görevine ise Maden Mühendisliği Cevher Hazırlama Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Salih Aydoğan vekaleten atandı.

'YÖK'E TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Prof.Dr. Handan Gülce’nin dekanlık görevinden istifasını YÖK, kabul etmedi. Yıllık izinde olduğunu ve görevine geri döneceğini belirten Prof. Dr. Handan Gülce, YÖK’e kendisine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Prof. Dr. Handan Gülce, "Benden istenileni yapıp, istifa edip, duruşumu gösterdim. Hak ettiğim itibarı bana geri verdiği için YÖK’e teşekkür ediyorum. Şu an yıllık izindeyim. İznim bittikten sonra kaldığım yerden devam edeceğim. Daha çok çalışıp bu açığı kapatmaya çalışacağım."dedi.

 

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Prof. Dr. Handan Gülce’nin Mühendislik Fakültesi’ne dekan olarak atanması için YÖK’e kendisinin önerdiğini hatırlatarak, "İstifa etmesi yönünde kendisine hiçbir baskı yapılmamıştır. Kendi iradesiyle istifa etmiştir. YÖK, istifayı kabul etmemiştir" dedi.

Dekanın istifasını Posta gazetesi böyle duyurmuştu;