Dalan'ın şartlı dönüş teklifi reddedildi

Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan'ın, 'Tutuklamayacağınıza güvence verin, Türkiye'ye geleyim' talebi reddedildi.

Dalan'ın şartlı dönüş teklifi reddedildi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliği ile aldığı kararda “Takdir yetkimizi kullanarak reddine karar veriyoruz" dedi.

İstek Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, 21 Ocak 2011 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak müvekkillerinin yokluğunda tutuklama kararı çıkarıldığını hatırlatmıştı. ''Bedrettin Dalan yargılanmaktan asla kaçmamaktadır, yargısız infazdan kaçmaktadır'' ifadelerinin kullanıldığı dilekçede, CMK’nın 246. maddesinin 1. fıkrası kapsamında tutuklanmayacağı konusunda yasada belirtilen güvence belgesi verilmesi halinde Dalan’ın ülkeye gelerek ifade vereceği ve yargılamanın her aşamasında yer alacağı belirtilmişti.

Dalan’ın bu talebine ilişkin karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bu talebi içeren yasa maddesinin uygulanmasına karar verme yetkisinin mahkemenin takdirinde olduğunu hatırlattı. Mahkeme heyetinin oy birliği ile aldığı kararda “Takdir yetkimizi kullanarak reddine karar veriyoruz" denildi.

Selahattin GÜNDAY / İstanbul (DHA)