'Çok büyük bir hata'

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) önemli ismi Dr. Emir Turam'dan Ünal Aysal'a cevap geldi

'Çok büyük bir hata'

Galatasaray'ın Erkekler Basketbol Ligi'nde bugün oynanacak olan finalin 7.ayağına çıkmama kararı Türkiye'nin gündemine adeta bomba gibi düşerken, bu tarihi karara çarpıcı bir yorumda Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) önemli ismi Dr. Emir Turam'dan geldi. Konuyla ilgili Sporx.com'un surularını yanıtlayan Basketbol Federasyonu FIBA Dış İlişkiler Direktörü Dr. Emir Turam kararın Galatasaray geleneklerine yakışmadığını belirtirmen başkan Ünal Aysal'ın da "Bundan sonra Türkiye'de değil Avrupada mücadele ederiz" çıkışına da, "Bu mümkün değil" yorumunu getirdi.

Turam, "Galatasaray yönetiminin maça çıkmama kararıyla ilgili ne düşünüyorsunuz ?" sorusuna, "Ben çıkmayacaklarına hala inanmıyorum. Bence bu çok büyük bir hata. Bu çıkmamak ne Galatasaray'ı  geleneklerine, ne kulübe, ne oyuncularına, ne koçuna, ne taraftarlarına, ne de Galatasarayı rolmodel alan yetişmekte olan nesillere yakışıyor. Bunu yeni nesillere nasıl izah edeceklerini merak ediyorum. Bırakın torunlarına izah edemezler. Bırakın olayın bu tarafını, bir de bu kulübün bir gelenek tarafı var. Galatasaray kulübü, 1915'de gönüllü olarak Çanakkeleye gidip tek bir öğrencisi sağ dönmeyen bir liseye camiası bu... Adamlar asker değil öğrenci ve hepsi okuldan kaçıyor üçü beşi değil tümü okuldan kaçıyor ve hepside ölüyor. Onlar ıvırdı zıvardı güvenlikti filan demiyor gidiyorlar ülkeleri Türkiye için ölüyorlar. Ama o camianın sporcuları bugün sahaya bile çıkamıyor. Aynı camianın torunları. Ben bunu anlıyamıyorum izah edilemez birşey. Mutlaka onlar bunu camialarına anlatacaklardır elbette anlatamayacakları bir karar almamışlardır. Böyle bir şey Türkiye'de hiç yaşanmamış Dünyada hiç yaşanmamış. Beklenmedik bir şey bu. Galatasaray bu gelenekleriyle o yüzden özel bir camia. O 1915'te yaşananda dünyanın hiç bir yerinde yaşanmamış. Ama onu yaşayan yaşatan bu ülkeye o şerefi yaşatan camia gelip bunu yapamaz diye düşünüyorum. Görmeden inanmam" cevabını verdi.

GALATASARAY AVRUPADA MÜCADELE EDEMEZ


Emir Turam, G.Saray Başkanı Ünal Aysal'ın "Bu TBF oldukça Türkiye'de değil Avrupada oynanarız" çıkışıyla ilgili olarak da "Bir kulübümüzün Avrupa'da mücadele etmesi için bunun yasal onay yetkisi basketbol federasyonu ve GSGM'dedir. Spor teşkilatının onayı olmayan hiç bir kulüp Türkiye'ye yurt dışında temsil etmesi söz konusu değil. Eurolig FİBA tarafından düzenleniyor olsaydı yüzde yüz böyleydi. Euroleague'nin bugünkü yapısıyla bu yüzde yüz olmasa da yüzde 95 -98 böyledir.

Biliyorsunuz Euroleague kar amaçlı bir ticari firma. Burası G.Sarayı alıyorum derse G.Sarayda burada oynayacağım derse mahkeme CAS olay bir tartışma zeminine girer. Bence yine de bu bizim federasyonumuzun GSGM'nin onayı olmadan mümkün olmaz. Çok net değil. Ama yasa çok net. Türk basketbol yönetimi basketbol federasyonundadır.Basketbolda yurt dışırda kimin temsil edeceğini onayı ve tescili de basketbol federasyonundadır diyor" yorumunu yaptı.