CHP'den Türkan Albayrak'a destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, işten çıkarıldığı için açlık grevine başlayan temizlik işçisi Türkan Albayrak'ı ziyaret etti

CHP'den Türkan Albayrak'a destek

Kemal Kılıçdaroğlu, sendikal faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle işten çıkarıldığını iddia ederek 152 gündür Paşabahçe Devlet Hastanesi'nin bahçesinde eylem yapan temizlik işçisi Türkan Albayrak'ı ziyaret etti.

Albayrak ile çadırda bir araya gelen Kılıçdaroğlu, daha sonra hastane bahçesinde basın açıklaması yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor. Cumhuriyetin temel özelliği, aynı zamanda yurttaşların hak arama özgürlüğü demektir.

Bir arkadaşımızın, bir bayan kardeşimizin işine ‘Bir sendikaya üye oldu, yasal hakkını kullandı’ diye son veriliyor ve bu bizim kabul edeceğimiz bir uygulama değildir, doğru da değildir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkan Albayrak'ı kararlılıkla mücadelesine devam ettiği için kutlarken, “Bu davranışın Türkiye'deki bütün kadınlara örnek olmasını diliyorum. Cumhuriyet Yürüyüşü'ne binlerce kişi katıldı. Buraya geleceğimi onlara da söyledim. Bütün yurttaşlarım sizi alkışladılar. Bu da güzel bir şey. Demek ki insanların gönlü, hak arayan insanları desteklemekten yana. Onlar da sizin yanınızda, size her türlü desteği veriyorlar. Umuyorum bizim sesimizi de Ankara'daki sağır kulaklar duymuş olur” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Sesinizi yeteri kadar duyurdunuz. Bundan sonra biz sahip çıkacağız. Açlık grevini bırakın ama grevinize devam edin. Sonuna kadar yanınızda olacağız” dedi.

Türkan Albayrak'ın, “Açlık grevine devam edersem, yanımda olmayacak mısınız? ” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Yine yanınızda olacağız. Acıyı bedeninizle ödememeniz, sağlığınızı düşündüğümüz için. Hava soğuk, erken takatten düşebilirsiniz. Bütün endişemiz bu” yanıtını verdi.

Sefa KIDIK/İSTANBUL (DHA)