CHP olağan kurultayı 1 yıl ertelendi

CHP Parti Meclisi (PM), 35'inci Olağan Kurultay'ın 1 yıl ertelenmesi kararını aldı. PM'nin erteleme kararı doğrultusunda kurultay 2015 seçimlerinin sonrasına kaldı

CHP olağan kurultayı 1 yıl ertelendi

Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına bağlı olarak parti içi muhalefetin dile getirdiği “Başarısız olunursa olağanüstü kurultay isteriz” planları da tutmazsa, Kılıçdaroğlu 2015 milletvekili seçimlerinde de ‘tek yetkili’ olacak.

CHP Parti Meclisi Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adaylığına önermesi nedeniyle parti içinde yaşanan krizin ardından yapılan ilk PM toplantısında, olağan kurultay tarihinin 1 yıl ertelenmesi konusu da resmi gündeme alındı.

NORMALDE TEMMUZDA YAPILACAKTI

Genel merkez yönetimi kurultayın bir yıl ertelenmesini istedi. Bunun üzerine Temmuz ayında yapılması planlanan 35.Olağan Kurultay 1 yıl ertelendi.

CHP 34'üncü olağan kurultayı 17 Temmuz 2012'de yapılmıştı. Tüzük gereği CHP kurultayının iki yılda bir toplanması gerekiyor ancak yine tüzük yönetime kurultayı bir yıl süreyle erteleme yetkisi veriyor.

Tüzük bu konuda Merkez Yönetim Kurulu'na yetki veriyor. Ancak partinin yürütme organı niteliğindeki Merkez Yönetim Kurulu parti içindeki Ekmeleddin İhsanoğlu tartışmalarını alevlendirmemek gerekçesiyle bu kararı kurultaydan sonra en yetkili organ olan Parti Meclisi'ne bıraktı.