Cep telefonuna 4 milyar TL harcadık

Cep telefonuna harcadığımız para geçen yıl yüzde 55 artışla 4 milyar lirayı buldu

Cep telefonuna 4 milyar TL harcadık

Cari açığa tavan yaptıran ithal oto çılgınlığının bir benzeri de cep telefonlarında yaşanıyor. Türkiye cep telefonu pazarı 2010'da yüzde 55'lik rekor büyümeyle 3.92 milyar TL yani 2.5 milyar dolara yükseldi.

Devlete ödenen vergiler çıkarılınca cep telefonları için 1.4 milyar dolar ithalat bedeli ödendi. Böylece 45 milyar dolar olarak beklenen 2010 yılı cari açığının yüzde 3.15'i sadece cep telefonu ithalatından kaynaklandı.

Cep telefonuna harcanan para tutarındaki rekor artışın en önemli nedeni ise tüketicilerin 200 liranın altında ucuz cep telefonları yerine daha pahalı olan dokunmatik ve akıllı telefonlara yönelmesi oldu.

AKILLI TELEFONLARIN SATIŞI ARTIYOR

GfK Türkiye'nin yaptığı araştırmaya göre ucuz cep telefonlarının satışı yarı yarıya düşerken akıllı ve dokunmatik ekranlı telefonların satışı 4 kat arttı. Dokunmatik ekranlı telefonlara 1.6 milyar TL ödendi.

63 MİLYON GSM ABONESİ BULUNUYOR

63 milyon GSM abonesinin bulunduğu Türkiye'de satılan cep telefonu adedi ise geçen yıla göre 1.1 milyon adet artarak 11.2 milyona ulaştı.

UCUZ TELEFONLARA İLGİ YOK

Türkiye'de 100 Euro'nun altındaki ucuz telefon satışları da büyük ölçüde azaldı. Operatörlerin ucuz değil 3G'li dokunmatik ve akıllı telefonları desteklemesi cironun artmasındaki en önemli sebep olarak görülüyor.

Cep telefonu operatörleri internet kullanan abonelerin cep telefonu alımının finansmanında destek oldu. GfK Türkiye araştırmasına göre 2009 yılında 100 telefondan 51'i 100 Euro'dan ucuza satılırken, 2010 yılında ucuz telefonun oranı yüzde 28'e geriledi.

Ulaştırma Bakanlığı yerli üretimi desteklemeye hazırlanıyor. Üretimi yapan firmanın ÖTV'den muaf tutulması ve benzeri desteklerin yer aldığı paketin yakında açıklanması bekleniyor. Ancak üretimi Türkiye'de yapmaktan çok, katma değerinin Türkiye'de kalması da büyük önem taşıyor.