Çelik: Gaza gelerek Suriye'ye girecek değiliz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik gündeme ilişkin açıklamalar yaptı

Çelik: Gaza gelerek Suriye'ye girecek değiliz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MKYK sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşte Çelik'in konuşmasından satırbaşları:

"Darbeye darbe demeyen Batı'ya Mübarek'in tahliyesi mübarek olsun. Mısır'da insanlık vicdanı bir kez daha kanamıştır. Silah adalete hükmetmiştir. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Biz bu darbe yapılır yapılmaz bu darbenin kimlere ne avantajlar sağlayacağını biliyorduk.

Diploması elbette bir tarafıyla pragmatizmdir, ancak pragmatizm adına siz vicdanınızdan vazgeçerseniz yaptığınız iş diplomasi olmaz. 'Türkiye yalnız kaldı' teranelerine prim vermiyoruz. Biz darbe yapanların safında olmaktansa onların uzağında kalmayı tercih ederiz hep. Bizim Suriye ve Mısır halkıyla problemimiz olmadı hiç, onlar bizim kardeşimizdir. Ama oradaki yönetimlerle her zaman problemlerimiz oldu.

'BİZE GAZ VERENLER OLUYOR'

Biz gaza gelerek Suriye'ye girecek değiliz. 'Türk ordusu bu işi halleder' deyip bize gaz verenler oluyor, ama biz duygularımıza hakim oluyoruz, aklımız duygularımıza hakim. Bize diplomasi dersi vermeye kalkıyorlar. Sadece hükümeti eleştireyim diye bu gayret içerisinde olanlara söylüyorum, boşuna uğraşmayın. Türkiye'de bir istikrar var ve halkımız bunu takdir ediyor.

Hüseyin Çelik konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, demokratikleşme paketiyle ilgili "PKK olmasa da Türkiye'de böyle bir mesele olmasa bile biz kendini öteki hisseden makul meşru taleplerini karşılarız, karşılaacağız. Bu bizim demokratik devlet anlayışımızdır. İleri demokrasiye ulaşmak için ne gerekiyorda onu yapacağız. Her şey 1 günde olmuyor. Zamanın ruhu diye bir şey var. Demokratikleşme paketiyle ilgili ağustos sonu eylül başı gibi biraraya gelip son şeklini vereceğiz.,

'ŞEHİT AİLELERİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN'

Terör meselesi çözülmezse biz 30 yıldan beri yaptığımız her akşam kaç şehit verdiğimizi ve kaç PKK'lının ölü olarak ele geçirildiğinin hesabını yapacağız. Hükümet sorumluluk aldı, ancak BDP-PKK'dan bir açıklama enflasyonu başladı. Özellikle Öcalan'ın televizyon izlediğini öğrendiklerinden beri açıklama yapmak için birbiriyle yarışıyorlar. Yok Öcalan salıverilsin, yok başımıza gelsin sultan olsun! Lütfen bu açıklamaları yaparken şehit ailelerini de göz önünde bulundurun" şeklinde konuştu.