Çayı faydalı

Gazel otu çayının idrar söktürücü ve krampları çözücü özellikleri vardır

Çayı faydalı

Gazel otu başta güney ve güneydoğu Avrupa ile Ortadoğu, Türkiye, Türkistan ve Kafkaslarda yetişir. Gazel otu genellikle çalılıklarda, ormanların seyrek olduğu yerlerde ve bahçelerde yetişir. Kökleri 20-40cm uzunluğunda kurşun kalem veya serçe parmak kalınlığında, gevrek, sulu ve grimsi beyaz ile esmerimsi beyaz renktedir. Gövdesi 40-120cm boyunda, genellikle çatallaşmayan dikine yükselen bir gövdeye sahiptir. Yaprakları 3-5 çift uçta bir tek yapraktan meydana gelen kanat yapraklar olup, her biri eliptik, oval veya geniş mızrak şeklinde, kenarları kertikli, derimsi sertlikte, üst kısmı koyu yeşil, alt kısmı açık yeşil ve yağ kabarcıkları nedeniyle noktalıymış gibi görünür.

DAMAR TIKANIKLIĞINA BİTKİSEL ÇÖZÜM

Tesir şekli: idrar söktürücü ve krampları çözücü özelliklere sahiptir.

Kullanılması:

Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Gazel otu yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır. Örneğin hazımsızlığa karşı Zerdeçal, Pelin otu, Haronga, Kekik, Keten, Gökçek İksiri veya Çörek otu etkilidir. Gazel otu kökü eskiden halk arasında mide zafiyeti, hazımsızlık, şişkinlik ve bağırsak kurtlarına karşı kullanılır. Yaprakları da aynı maksatla kullanılır. 

Çay: Gazel otu kök ve yapraklarından nadiren çay yapılır, zira yaprak-larına dokununca kaşıntı yapar. 

Yan tesirleri: Yaprakları eldivensiz toplandığında deride ekzema şeklinde alerjik deri hastalığına neden olur. Gazel otu yerine yan tesiri olmayan ve daha etkili olan bitkiler kullanılabilir. Mübarekotu, devedikeni otu ve çörek’i sayabiliriz. Teknoloji ilerledikçe belki ilerde bileşimindeki maddelerden daha iyi bir şekilde istifade edilebilir

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;

a) Köklerindeki en önemli madde Furochinolin-Alkaloit türevleri olup bunlardan bazıları %0,05 Dictamnin, %0,003 ?-Fagarin, %0,002 Shimnmianin, Robutsin, Dubintolin ve İsodictamnin’i sayabiliriz.

b) Eter yağı türevlerinin %25-40’ını Fraxinellon türevleri oluşturur. Bunlardan bazıları; %3 oranında İzofraxinellon, %1,2 oranında Fraxinoller, Thymolmetileter, ?-Terpineol, ß-Pinen içerir. 

c) Limonoit türevlerinden; Limonin, Obacunon ve Dictamdiol içerir. 

Yapraklarındaki maddeleri ise önem sırasına göre şöyledir;

a) Furochinolin-Alkaloit türevlerinden; Dictamnin, Skimmianin, ?-Fagarin, Evoxin ve Dubinidin içerir.

b) Flavon-ve Flavonol türevlerinden; Rutin, İsoquercitrin, Muricetin-3-Rhamnoglikozit, Diosmin, Kâmpferol ve Luteolin türevleri içerir.

c) Furanocumarin türevlerinden;Psoralen,Bergapten,Xanthotoxin,Scopo letin ve Esculetin içerir.

d) Limonoittürevlerinden; Limonin, Obacunon, Rutaevin ve az miktarda Fraxinellon içerir.

e) Eteryağtürevlerinden;Myrcen,Estragol,1.8-cineol P-Cymen ve Ocimen içerir.