Caretta carettalar insanlara saldırdı!

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu Beldesi'nde bir haftada 'caretta caretta' türü deniz kaplumbağaları saldırısına uğradığı belirtilen 9 kişi yaralandı

Caretta carettalar insanlara saldırdı!

Bir haftada 9 kişinin iddiaya göre deniz kaplumbağalarının saldırısına uğraması, sahil şeridinde panik yarattı.

Denize girdiği sırada kaplumbağanın saldırısına uğradığını ileri süren Hatice Ünver, "Denizde yüzerken birden bir cismin yakaladığını ve suyun altına doğru çekmeye çalıştığını hissettim. Daha sonra, ayak tırnaklarıyla saldırması ve ısırmasıyla panik yaşamaya başladım. Hemen denizden çıkmaya çalıştım fakat ayaklarımdan, kalçamdan ısırıldım" dedi.

'ÖNCE ÇEKİYOR SONRA ISIRIYOR'

Aynı koyda 4 olmak üzere kaplumbağa saldırısında yaralananların sayısının 9’a çıktığını söyleye Hatice Ünver, "Kaplumbağa, önce suyun altına çekmeye çalışıyor daha sonra çırpınınca ısırıyor. Bizleri kurtarmaya çalışırken birçok insan da yaralandı. Yaklaşık 40-50 kilo civarında bir kaplumbağaydı" dedi.

Deniz kaplumbağalarının saldırısını duyunca onların bulunduğu bölgede denize girmekten korktuklarını söyleyen 53 yaşındaki Cumali Bayraktar ise "Burada insanlara zarar veren bu kaplumbağalara yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyoruz. Saldırıya uğrayan birçok insan tatilini yarıda keserek, burayı terk etti. 5 günde toplam 9 kişiyi yaralayan kaplumbağaları yetkililere bildirdik ancak çözüm bulamadık" diye konuştu.

Saldırgan olduğu öne sürülen ve vatandaşlar tarafından iple bağlanan 3 deniz kaplumbağası, yetkililerin incelemesini bekliyor. Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü yetkilileri kendilerine bilgi ulaşmadığını, ancak caretta carettaların deniz içinde zaman zaman saldırgan olabileceğini söyledi.

'BALON BALIĞI OLABİLİR'

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene ise olayın kendilerine de ulaştığını ve bu yönde araştırma başlattıklarını anlattı. Prof. Dr. Ergene, "Caratte Caretta kaplumbağaların çene yapısı ısırmaya uygun değil. Muhtemelen balon balığı olabilir, ancak vakayı görüp yerinde araştırma yapmadan kesin hükme varmak uygun olmaz" dedi.

DHA