Bulgaristan'da Türkler gelmesin diye yolu kestiler!

Bulgaristan'da pazar günü yapılacak genel seçimler öncesi bazı siyasi partiler, Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların Bulgaristan’a giderek oy kullanmalarını istemediklerini söyleyerek sınır kapılarında yolları kesti
 

21 Mart 2017, Salı 15:27

Bulgaristan'da Türkler gelmesin diye yolu kestiler!
Bulgaristan’da pazar günü yapılacak genel seçimlere Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) ile Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) de katılacak.

Seçimler öncesi bugün Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı ile Hamzabeyli Sınır Kapısı ve karşısındaki Lesovo Sınır Kapısı, Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısı karşısındaki Malotırnovo Sınır Kapısı girişlerinde Bulgarlar eylem yaptı.


ZİNCİR ÇEKİP LASTİKLERLE BARİKAT OLUŞTURDULAR


Bulgaristan’da bazı siyasi partilerden oluşan gruplar, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nın girişinde toplandı. Ellerinde Bulgaristan bayrakları taşıyan protestocular, karayoluna zincir çekip araç lastikleriyle barikat oluşturdu. Protestocular, pazar günü yapılacak seçimlerde Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların ülkelerine gelip oy kullanmalarını istemediklerini söyledi.


GEÇİŞLERE İZİN VERİLMEDİ


Bulgar polisi, bölgede sıkı güvenlik önlemleri alırken protesto nedeniyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye araç geçişlerine uzun süre izin verilmedi.
Bu arada Kapıkule Gümrük Kapısı yetkilileri, kendilerinde bir sorun olmadığını belirterek Bulgaristan tarafına araç geçişlerini normal olarak devam ettiğini söyledi.


BULGARİSTAN İLE İLİŞKİLER GERİLMİŞTİ


Ankara-Sofya ilişkileri, Bulgaristan'da 26 Mart'ta düzenlenecek genel seçim nedeniyle son birkaç haftadır gergin.
İki ülke arasındaki ilişkiler, Sofya'nın Ankara'yı Bulgaristan'daki seçimlere müdahale etmekle suçlaması üzerine bozulmuştu. Bu bağlamda Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Büyükelçisi Nadejda Neynski'yi istişareler için Sofya'ya geri çağırmıştı.

Ali Can ZERAY / SVİLENGRAD (DHA)