Bu fotoğrafı bırakıp İran'a kaçtı

Rize'de evden ayrılan ve bir daha haber alınamayan 24 yaşındaki Zeynep Gündoğdu'nun İran'a gittiğini belirledi

Bu fotoğrafı bırakıp İran'a kaçtı

Rize’de yaşayan 50 yaşındaki emekli Rızvan ve Ayşe Gündoğdu’nun İlahiyat Fakültesi mezunu ve hafız kızları Zeynep Gündoğdu geçen Cumartesi günü bir arkadaşına, oradan da yatılı kalacağı Kuran Kursu’na gideceğini söyleyerek evden ayrıldı.

Pazartesi günü babasını telefonla arayan ve "Beni merak etmeyin" dedikten sonra telefonu kapatan genç kız, akşam saatlerinde de babasının cep telefonuna veda mesajları çekti.

10 YILLIK PASAPORT ÇIKARTMIŞ

Kızından o günden sonra bir daha haber alamayan Rızvan Gündoğdu, kayıp kızı için polise başvurdu. Polis yaptığı araştırmada, genç kızın Rize Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’nden 10 yıl süreli pasaport çıkarttığını ve geçen Pazartesi akşamı saat 18.06’da İstanbul Atatürk Havaalimanı'ndan İran’a hareket eden uçağa bindiğini belirledi. Genç kızdan o günden bu yana haber alınamıyor.

BABASINA VEDA MESAJI ÇEKTİ

Gündoğdu’ nun "72’inci gün" başlığı ile başlayan günlüğündeki veda notunda, “Dönüm noktası mı demeliyim bilemiyorum. İlerisini bilmeden bugüne karar vermek neyi değiştirir ki?
Dönüm noktası, yol ayrımı veya bilmem ne. Tek temennim yolum açık olsun.” ifadelerine yer verdi.

Gündoğdu, uçuk bazı düşünceleri olduğunu belirterek, “Sanki kendimi başka bir dünyada tek başına kalmış farklı bir yaratık gibi hissediyorum” sözleri ile veda notunu tamamladı.

Genç kız, İran uçağına binmeden kısa bir süre önce babasına 5 ayrı mesaj çekti. Mesajlarda ailesinden helallik isteyen Gündoğdu, “Baba sen arkamda dur.

Kimse arkamdan konuşmasın. Kızım Allah rızasına kavuşmak için gitti. Yüzümü yere eğecek bir iş yapmadı de. Şuan başka bir şey söyleyemem, size bu sıkıntıyı yaşattığım için özür dilerim” dedi.

"ÖRGÜT TARAFINDAN KANDIRILDI ENDİŞESİ DUYUYORUM"

Büyük üzüntü yaşayan Gündoğdu ailesi, kızlarından gelecek haberi bekliyor. Baba Rızvan Gündoğdu, kızının kendisini araması sonrası bir başkası ile evlenmek için kaçtığını düşündüğünü ancak çektiği mesajlardan sonra endişelendiğini ve polise başvurduğunu söyledi.

Gündoğdu, “Polis, kızımın bana İran’a gitmek üzere uçağa bindiğini söyledi. Bunun dışında hiçbir bilgimiz yok. Bu konularda bize hiçbir bir ipucu vermedi. Kızım yurt dışına gitti. Nereye gitti, niye gitti? Endişe duyuyorum.

Benim kızım öyle bir çocuk değildi. Kendimizden şüphelenirdik de ondan şüphelenmezdik. Bir örgüt tarafından kandırılmış olabileceği yönünde endişelerim var” dedi.

Baba Gündoğdu, Rize Valiliği aracılığı ile Dışişleri Bakanlığı’ndan kızlarının bulunması için yardım istediklerini de sözlerine ekledi.

Muhammet KAÇAR/DHA