Bira şişesi toplarken 'Gezi' sanığı oldu

Antalya'da Gezi olaylarıyla ilgili davada 'bira şişelerinden molotof kokteyli hazırlanacaktı' denilerek 'suça sürüklenen çocuk' kapsamında yargılanan 17 yaşındaki E.K., evsiz olduğunu ve satmak amacıyla bira şişesi toplarken yakalandığını anlattı

Bira şişesi toplarken 'Gezi' sanığı oldu

Antalya’da Gezi eylemlerine katılanlar hakkında hazırlanan 157 sayfalık iddianamede ’şüpheli’ olarak belirlenen ve ’suça sürüklenen çocuk’ ibaresiyle dosyası ayrılan 45 çocuktan 13’ünün yargılandığı 3’üncü Çocuk Mahkemesi’nde, ’kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ’görevi yaptırmamak için direnme’, ’kamu malına zarar verme’ suçlamalarıyla dava açıldı. 17 Haziran’da görülen ikinci duruşmada mahkeme 3 Eylül 2014 tarihine ertelendi.

İkinci duruşmada, Gezi olayları sırasında bira şişeleri toplarken yakalanan ve polis kayıtlarına ’bira şişelerinden molotof kokteyli hazırlanacaktı’ şüphesiyle gözaltına alındığı belirtilen E.K. ifade verdi. Anne ve babası 2 yaşındayken ayrılan E.K., 15 yıldır annesini görmediğini, geçen yıl Gaziantep’ten geldiği Antalya’da sokakta yattığını, kağıt ve şişe toplayarak geçindiğini söyledi.

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

E.K., 2013 Haziran’ında Antalya’da kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda çadırlar urulan, günlerce devam eden Gezi eylemleri sırasında, orada toplanan insanların arasına karışıp buradaki bira şişelerini toplayıp sattığını belirtti.

Gezi olayları müdahalesi sırasında elinde bira şişeleriyle yakalanan ve iki gece nezarethanede kalan E.K., molotof kokteyli yapma şüphesiyle 1 ila 3 yıl hapis cezası istemiyle gözaltına alınıp serbest bırakıldığı zaman, merak edip Gezi olaylarının ne olduğunu öğrendiğini anlattı.

’ANNE BANA ULAŞ’

Bu arada kameralar aracılığı ile 2 yaşından bu yana görmediği annesine seslenen E.K., "Anne zıpkın gibi delikanlı bir oğlun var. Bana sahip çıkmasan bile en azından sesini duyalım. Sesini duysam, o da bana yeter. Biz yetinmesini bilen insanız. Annemin adı Şengül, soy ismini bilmiyorum. Kilis’te yaşıyor. Anne bana ulaş" dedi.

YANLIŞLIKLA İDDİANAMEDE

Avukatı Hakan Evcin ise E.K.’nin yanlışlıkla iddianameye girmiş birisi olduğunu ve ona sahip çıktıklarını söyledi.

Evcin, "Öncelikle hukuki yardımımızı yapıyoruz. Bira şişesi toplayarak ekmek parası kazanırken, yanlışlıkla gözaltına alınıp, yanlışlıkla iddianameye girmiş. Yanlışlıkla nezarete alınıp serbest bırakılan bu kardeşimizi inşallah beraat ettireceğiz" dedi.

Teslime TOSUN- Mehmet ÇINAR/DHA