Bebek ve çocuklar için aşı takvimi

Virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklara karşı insanları korumak amacı ile geliştirilen aşılar, insanları bağışık hale getirerek hastalıklardan korumaktadır.

Bebekler pek çok enfeksiyon hastalığından aşı ile korunabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizin aşı takvimini takip etmeniz, en yüksek düzeyde koruma sağlanması bakımından çok önemli bir durumdur. Aşıların sağladığı en büyük yarar ise toplum sağlığının devam ettirilmesidir. Öncelikle aşılar uygulandıkları kişileri hastalıktan korumaktadır. Hastalıktan korunan kişiler, mikroorganizmaları diğer kişilere taşımayacağı için aşılanmamış kişilere de hastalığın geçişini engellemekte ve onlarda korunmuş olmaktadır.

Bebekler pek çok enfeksiyon hastalığından aşı ile korunabilmektedir. Bu nedenle bebeğinizin aşı takvimini takip etmeniz, en yüksek düzeyde koruma sağlanması bakımından çok önemli bir durumdur.

Aşıların sağladığı en büyük yarar ise toplum sağlığının devam ettirilmesidir. Öncelikle aşılar uygulandıkları kişileri hastalıktan korumaktadır. Hastalıktan korunan kişiler, mikroorganizmaları diğer kişilere taşımayacağı için aşılanmamış kişilere de hastalığın geçişini engellemekte ve onlarda korunmuş olmaktadır.

 DaBT-IPA-Hib: ·         Difteri ·         Aselüler Boğmaca ·         Tetanoz ·         İnaktif Polio ·         Hemofilus Influenza Tip b Aşısı (Beşli karma aşı) KPA: ·         Konjuge Pnömokok Aşısı KKK: ·         Kızamık ·         Kızamıkçık ·         Kabakulak Aşısı DaBT-İPA: ·         Difteri ·         Aselüler Boğmaca ·         Tetanoz ·         İnaktif Polio Aşısı (Dörtlü karma aşı) OPA: ·         Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı) Td: ·         Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı R: ·         Rapel (Pekiştirme) Sağlık Bakanlığı’nın aşı takvimindeki aşılar, aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.  

ÇOCUK DÖNEMİ AŞI TAKVİMİ VE AÇILIMI


DaBT-IPA-Hib:

·         Difteri
·         Aselüler Boğmaca
·         Tetanoz
·         İnaktif Polio
·         Hemofilus Influenza Tip b Aşısı (Beşli karma aşı)

KPA:
·         Konjuge Pnömokok Aşısı

KKK:
·         Kızamık
·         Kızamıkçık
·         Kabakulak Aşısı

DaBT-İPA:
·         Difteri
·         Aselüler Boğmaca
·         Tetanoz
·         İnaktif Polio Aşısı (Dörtlü karma aşı)

OPA:
·         Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı)

Td:
·         Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı

R:
·         Rapel (Pekiştirme)

Sağlık Bakanlığı’nın aşı takvimindeki aşılar, aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.
 

Bebeğinizin doğumundan itibaren hangi ay ve yaşında hangi aşıların yaptırılması gerektiğini bu şekilde not ederek daha kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Doğumda – Hepatit B 1.ayda – Hepatit B 2.ayda – BCG (Verem), Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA 4.ayda – Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA 6.ayda – Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA 12.ayda – KKK – Suçiçeği, KPA 18.ayda – Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), OPA, Hepatit A 24.ayda – Hepatit A İlköğretim 1.sınıf – KKK, DaBT-İPA İlköğretim 8.sınıf - Td

BEBEKLERDE HANGİ AŞILAR NE ZAMAN YAPILMALI?

Bebeğinizin doğumundan itibaren hangi ay ve yaşında hangi aşıların yaptırılması gerektiğini bu şekilde not ederek daha kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Doğumda – Hepatit B
1.ayda – Hepatit B
2.ayda – BCG (Verem), Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA
4.ayda – Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA
6.ayda – Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA
12.ayda – KKK – Suçiçeği, KPA
18.ayda – Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), OPA, Hepatit A
24.ayda – Hepatit A
İlköğretim 1.sınıf – KKK, DaBT-İPA
İlköğretim 8.sınıf - TdBu yazımızda aşı ve hastalıkların bazı özelliklerine de değineceğiz.

AŞILAR VE HASTALIKLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda aşı ve hastalıkların bazı özelliklerine de değineceğiz.

Hepatit B aşısı: Hepatit B virüsünün neden olduğu, sarılık adı ile de bilinen ve karaciğerin iltihabı şeklinde kendini gösterebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit B enfeksiyonundan korunmanın en etkili yolu da Hepatit B aşısı olmaktadır. Fakat doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilmekte, aşı uygulaması vücut ağırlığı 200 gr veya 1 aylık olunca yapılmaktadır. Hepatit A aşısı: Hepatit A virüsünün neden olduğu sarılık hastalığına karşı uygulanan aşıdır.

Hepatit B aşısı: Hepatit B virüsünün neden olduğu, sarılık adı ile de bilinen ve karaciğerin iltihabı şeklinde kendini gösterebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit B enfeksiyonundan korunmanın en etkili yolu da Hepatit B aşısı olmaktadır. Fakat doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilmekte, aşı uygulaması vücut ağırlığı 200 gr veya 1 aylık olunca yapılmaktadır.

Hepatit A aşısı: Hepatit A virüsünün neden olduğu sarılık hastalığına karşı uygulanan aşıdır.

Verem (BCG) aşısı: Verem yani tüberküloz mikrobuna karşı bağışıklık sağlayan bir aşıdır. Doğumdan sonraki 2.ayda uygulanmaktadır. Aşı yapıldıktan yaklaşık 8 hafta sonra yapılan yerde iz bırakarak iyileşen bir cilt reaksiyonu olmaktadır.

Verem (BCG) aşısı: Verem yani tüberküloz mikrobuna karşı bağışıklık sağlayan bir aşıdır. Doğumdan sonraki 2.ayda uygulanmaktadır. Aşı yapıldıktan yaklaşık 8 hafta sonra yapılan yerde iz bırakarak iyileşen bir cilt reaksiyonu olmaktadır.Boğmaca, Difteri ve Tetanoz aşısı: Boğmaca, difteri ve tetanoz enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sağlamaktadır. Bebeği yeni doğan tetanozundan korumak için ise, hamilelik döneminde iki doz tetanoz aşısının yapılması gerekmektedir.

Boğmaca, Difteri ve Tetanoz aşısı: Boğmaca, difteri ve tetanoz enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sağlamaktadır. Bebeği yeni doğan tetanozundan korumak için ise, hamilelik döneminde iki doz tetanoz aşısının yapılması gerekmektedir.

Hib aşısı: Özellikle de süt çocukluğu döneminde en sık menenjite neden olabilen bin bakterisine karşı olan aşıdır. Halk arasında bu aşı, menenjit aşısı olarak da bilinmektedir.

Hib aşısı: Özellikle de süt çocukluğu döneminde en sık menenjite neden olabilen bin bakterisine karşı olan aşıdır. Halk arasında bu aşı, menenjit aşısı olarak da bilinmektedir.

KKK aşısı: Pnömokok bakterisinin sebep olduğu zatürre, orta kulak iltihabı ve menenjit hastalığına karşı bağışıklık sağlamaktadır.

KKK aşısı: Pnömokok bakterisinin sebep olduğu zatürre, orta kulak iltihabı ve menenjit hastalığına karşı bağışıklık sağlamaktadır.Suçiçeği aşısı: Suçiçeği, bir yaşında uygulanan bir aşı çeşididir. Aşılamanın ardından 6 hafta aspirin kullanılmaması önerilmektedir.

Suçiçeği aşısı: Suçiçeği, bir yaşında uygulanan bir aşı çeşididir. Aşılamanın ardından 6 hafta aspirin kullanılmaması önerilmektedir.

Aşı Takvimi Oluştur Sıradaki içerik Bebeğinizin Dahi Olduğunu Kanıtlayan 7 İlginç İşaret    

Aşı Takvimi Oluştur

Sıradaki içerik Bebeğinizin Dahi Olduğunu Kanıtlayan 7 İlginç İşaret