BDP'nin çadırı TOMA ile yıkıldı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, BDP'liler tarafından Suriyeli Kürtler'e destek amacıyla ilçeye kurulan 'Nöbet çadırı', polis tarafından zırhlı araçlarla yıkıldı

BDP'nin çadırı TOMA ile yıkıldı

BDP ve DTK tarafından Suriyeli Kürt'lere destek amacıyla dün düzenlenmesi planlanan ve Valilik tarafından alınan yasak kararı nedeniyle gergin geçen 'Rojava ile Dayanışma Yürüyüşü' ardından, bugün ilçe merkezindeki Üç Fidan Parkı'na 'Nöbet çadırı' kuruldu.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

Çadırın kurulması ardından buraya gelen Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yasak kararını hatırlatarak alanın boşaltılması ve çadırın kaldırılmasını istedi.

Polislerin bu isteğine parkta bulunan; DTK Eşbaşkanı, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP  milletvekilleri Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Hüsamettin Zenderlioğlu ve Ayla Akat olumsuz yanıt verdi.

Polis, yaptığı uyarı ardından yaklaşık yarım saat parkta kurulu kalan çadırı Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ile yıktı. Milletvekillerinin tepki gösterdiği olayın ardından polis, yıkılan çadırın bulunduğu park ile ilçe merkezindeki güvenlik önlemlerini artırdı. 

DHA