Baykal'dan taziye ziyareti

Baykal'dan taziye ziyareti

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Erbakan’ın "çok önemli ve çok renkli şahsiyetiyle siyaseti kişisel tatmin yöntemi olarak anlamayı reddeden biri olduğunu" söyledi. Bu dava ve inanç algısı içerisinde siyaset yaptığını anlatan Baykal, Türkiye’deki değişim ve dönüşümde Erbakan’ın önemli etkilerinin bulunduğunu kaydetti.

"Açtığı siyaset çizgisinde başarılarla birlikte hayal kırıklıkları da yaşamıştır" diyen Baykal, Erbakan’ın bu süreç içinde acı, tatlı anılarının olduğunu söyledi.

Baykal, "Siyasi mücadelesinin ötesinde, kişiliği, insan ilişkileri, zarafeti ve inceliğiyle örnek alınması gereken bir siyasetçiydi. Sayın Erbakan ile 1974 yılında hükümette birlikte çalışma imkanı bulduk. Kendisiyle uyum ve işbirliği içinde çalıştık. Kıbrıs’a yönelik izlenen politika da o hükümetin bir politikası olarak gerçekleştirilmişti" diye konuştu.

Baykal, Erbakan’ın Türk siyasi hayatının devamında ilgiyle hatırlanacak, siyasetin önde gelen şahsiyetlerinden biri olduğunu kaydederek, "Mekanı cennet olsun" dedi.

Bu arada TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil de Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelerek taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Pakdil, ailesine, Saadet Partisi camiasına ve Türk Milletine başsağlığı diledi.

"Türkiye, büyük bir değerini kaybetti" diyen Pakdil, "85 yıllık bir ömür müddetinde kendi çizgisi içerisinde bu millete hizmet etmek için bu mücadeleyi sürdürdü. Son nefesine kadar bu çizgisine sadık kaldı. Kendisine rahmet diliyorum" diye konuştu.

-NOTLAR-

Parti genel merkezine taziye ziyareti için eski bakanlardan Sami Güçlü, Ufuk Söylemez, Enis Öksüz, Necmettin Cevheri, Hasan Ekinci, Nahit Menteşe, Ali Coşkun ile HAS Parti Genel Başkan yardımcıları Şeref Malkoç, Hasan Basri Aktan, AK Parti Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa da geldi.

Taziyeleri Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan kabul ediyor. Bu arada, parti genel merkezinin karşısındaki camide Erbakan için Kur’an-ı Kerim okundu, basın mensuplarına ve partililere helva dağıtıldı.