Başı açıklara YÖK garantisi

Türbanla derslere alınmayan öğrencilerin kendisine başvurmasını isteyen YÖK Başkanı, başı açıklara da garanti verdi

Başı açıklara YÖK garantisi

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Bursa’ya giden YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, gazetecilerin üniversitelerdeki başörtüsü serbestisi konusundaki sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin Selçuk Üniversitesi ve Trabzon KTÜ’de bazı başörtülü öğrencilerin sınıfa alınmaması, Aksaray Üniversitesi’nde ise ek yerleştirme için giden bir kız öğrencinin başörtüsü sebebiyle içeri alınmamasını hatırlatması üzerine Özcan şunları söyledi:

“Bu tür ufak tefek olayların olması mümkündür. Ama bu durumdan şikayetçi olan öğrencilerimiz varsa derhal YÖK’e dilekçeyle başvurmaları lazım. Onu yapsınlar biz gerekeni yaparız.”

KILIÇDAROĞLU'NA ÖVGÜ

Özcan, “Başörtüsü sorunuyla ilgili sağ ve sol başka şeyler söyledi. İktidar ve muhalefetin farklı söylemleri oldu. Sonuçta varılan uzlaşıyı samimi buluyor musunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Gayet samimi buluyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aldığı pozisyon takdire şayandır. Gerçekten çok önemlidir. Herkesin pozisyonu fevkalade olumludur. Bu, bir defa insanların yükseköğrenim hakkıdır.

Onu elinden kimse alamaz. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bir de bir başkasına nasıl giyinileceğini, hele hele 18 yaşını geçmiş insanlara, kız öğrencilere bunu söylemek onur kırıcı bir şeydir.”

"KILIÇDAROĞLU'NA DA SÖYLEDİM"

Başörtüsüz öğrencilere ‘mahalle baskısı’ yapılacağı söylemlerinin yersiz olduğunu da söyleyen YÖK Başkanı, Bu asla gerçekleşmez. Aynı şekilde başı açık öğrencilerde başörtülülere baskı yapmaz. Ben buna kefilim.

Bunu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da söyledim. Garanti ediyorum, bugün başörtülü öğrencilerin girmesini sağlıyorsak, başörtüsüz öğrenciler de baskı görmeyecek, onlar bizim güvencemiz altındalar, hiç merak etmesinler” dedi.

"SENCER AYATA ARKADAŞIM"

Özcan CHP’nin türban raporu konusunda YÖK’ten görüş alıp alınmadığı sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Hayır YÖK’ten görüş alınmadı. Sencer Bey, benim çok eski arkadaşımdır.

Uzun yıllar beraber öğretim üyeliği yaptık. Bu, bir rapor değil, bilgi notu kabilindedir. Onun üzerinde çalıştığını söyledi. Henüz bitmiş bir şey değil. Ne yapılabileceğini konuştuk.

Bize ’başörtülü öğrenciler için ne yapılabilir’ diye sordular. Madem partiler bu konuda anlaşacak, bize bir güvence gerekir. Yeter ki problem çözülsün.”