Başbuğ'un itirazı Kur'an-ı Kerim'den

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbeye teşebbüsten müebbet hapis cezası aldı. Başbuğ alınan karardan sonra, kendi internet sitesinden açıklama yaptı ardından internet sitesi çöktü

Başbuğ'un itirazı Kur'an-ı Kerim'den

Ergenekon 'da yargılanan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet cezası alırken, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler gibi isimler darbeye teşebbüs suçundan mahkum oldu. Başbuğ kararın okunmasının ardından salonu terk etti.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan İlker Başbuğ, kendi adını internet sitesinde şu değerlendirmeye yer verdi:

''Son Sözü Millet Söyleyecektir. Anayasanın amir hükmüne göre, hâkimler görevlerinde bağımsızdırlar. Ve hâkimler, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler.

Eğer bir ülkede, toplum hâkimlerin bağımsızlığını sorguluyorsa, verilen hükümlerin Anayasaya, kanunlara ve hukuka uygun olduğuna ilişkin şüpheler taşıyorsa -ki toplumu şüphelere sevk eden o kadar çok yaşanmış olay vardır ki, bunun en son örneği de yasaya göre duruşmaların kapalı yapılmasına ilişkin gerekçeli karar ile hüküm açık duruşmada alınması gerekirken, bu yasa hükmünün yok sayılmasıdır- o ülkede hukukun üstünlüğünün var olduğu ileri sürülemez.

Bu ise, o ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir. Bu durumda yargılananlar için son sözü Millet söyleyecektir. Ve Millet yanılmaz ve aldanmaz. Bir de unutulmasın ki ilahi adalet vardır.

İlahi adaletin varlığını yüreğinde hissedenler ve er geç bir gün tecelli edeceğine inananlar:
“Bir topluluğa karşı duymakta olduğunuz kin sizi adaletten ayırmasın! Hep adaletten yana olun.” şeklindeki Yüce Allah’ın buyruğuna da uymak zorundadırlar.

Her zaman doğruların, hak ve haklının yanında, yani adaletin yanında olanların, vicdanları rahat olur.

Ben öyleyim. Ve inanıyorum ki, hak hiçbir zaman yerde kalmaz.''