Başbakan '3. havalimanının' temel atma töreninde konuştu

Başbakan Tayyip Erdoğan, Yeniköy'de inşa edilecek İstanbul'un 3. Havaalanı'nın temel atma töreninde "gezizekalılar bu projeye karşı çıktı" dedi

Başbakan '3. havalimanının' temel atma töreninde konuştu

"Bu millete bu yakışır" diyen Erdoğan, "Burada sadece bir havalimanı değil adeta bir şehir inşa ediyoruz. Burada inşaat dönemi boyunca 80 bin kişi istihdam edilecek. Havalimanı açılınca burada 120 bin kişi istihdam edilecek" dedi.

GEZİZEKALILAR MAALESEF BU HAVALİMANININ HAZMEDEMEDİLER

Başbakan Erdoğan, "Geçen yılın Mayıs ayında bazı gezi zekâlılar türedi" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu gezi zekâlılar maalesef bu havalimanının hazmedemediler. Çünkü onların böyle devası bir havalimanının yapılmasını tahayyül etmeleri mümkün değildi. Zira onların hayalleri bizim fiillerimizin ulaştığı yere ulaşamaz. Onlar Türkiye’yi 12 yıl önceki gibi görmek istiyorlar. Biz dünyada Türkiye’nin marka olduğu günlere dönmek istiyoruz. İnşallah o günler geri gelecek, sene 2023. Çok çalışacağız ve inşallah bunu da başaracağız.'

TÜRKİYE’NİN ARTIK HANGİ KULVARDA YER ALDIĞINI BÜTÜN DÜNYAYA GÖSTERİYOR

Başbakan Erdoğan, 3-Yavuz Sultan Selim köprüsü ve 3. havalimanı inşaatı ile bölgede yoğun şekilde inşaatların devam ettiğini belirterek, "Bu yan gelip yatanların işi değil. Bu projenin sembolik anlamı var. Bu proje artık Türkiye’nin artık nerelere ulaşabildiğini gösteriyor, bu proje artık Türkiye’nin neleri başarabildiğini gösteriyor, bu büyük proje Türkiye’nin artık hangi kulvarda yer aldığını bütün dünyaya gösteriyor. Onun için 77 milyon azizi vatandaşlarımın, yurtdışında ki tüm kardeşlerimizin bizimle birlikte bu heyecanı bizimle paylaşmalarını istirham ediyorum" dedi. Erdoğan, "Bugün bir havalimanı değil, bir zafer anıtı inşa ediyoruz. Sadece bir havalimanı değil milletin özgüvenini inşa ediyor, asırlar süren umutsuzlukları, kırgınlıkları, bugüne artık tamir ediyoruz" diye konuştu.

ONLAR MAŞA OLARAK KULLANILDILAR

Başbakan Erdoğan, havalimanın ihalesinin 3 Mayıs 2013’de yapıldığını aktardı. Erdoğan, ihalenin ardından, nükleer santral yapmak için Japonya ile mutabakata varıldığı ve yine yanı dönemde IMF’ye olan borçların bitildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen yıl bu büyük sevinçlerin yaşandığı dönemde sokağa çıkanlar, günlerce cam çerçeve indirenler, günlerce polisle çatışanlar arkalarında kan, ölüm, gözyaşı bırakanlar, aslında hiçbir zaman neye karşı çıktıklarını, neye alet olduklarını anlamadılar ve inanın anlamayacaklar. Onlar maşa olarak kullanıldılar, onlar piyon olarak kullanıldılar. Türkiye kabuğunu kırarken, Türkiye makus tarihini yenerken, Türkiye tarihi nitelikte başarılara imza atarken işte o sokağa çıkanlar Türkiye’nin o kutlu yürüyüşünün durdurulması, engellenmesi için açık şekilde kullanıldılar. O kadar gafiller ki, onların derdi ne ağaçtı, ne fidandı, ne çiçekti... Bu kendilerini, solcu, çevreci, ulusalcı, antikapitalist müslüman, muhalif, böyle zannediyorlardı. Ama Türkiye karşıtı bir eylemde piyon olarak kullanıldıklarını hiçbir zaman anlamadılar, anlayamadılar. orada hepsi bir araya geldiler. Bu eylemde yer alanlar, en azından nasıl kullanıldıklarını, neye alet olduklarını anlamıyorlardı."

AMAÇ YOLSUZLUK DEĞİLDİ

Başbakan Erdoğan 17 ve 25 Aralık olaylarını hatırlatarak, "17 Aralık’ta, 25 Aralık’ta yaptığı ihanetin gayet iyi farkında olan bir örgüt, bir çete karşımıza çıktı. Kendisini Türkiye düşmanlarına kiralayan, Türkiye’nin bütün milli değerlerine saldırı düzenleyen bir örgüt karşımıza çıktı. İşte burada bu büyük havalimanı projesinin ihale ile kazanan iş adamları hedefe konuldu. Onları da toparlayıp almak istediler. Neden? Şu ihaleyi durdurmak için. Amaç yolsuzluk değildi. Amaç, Marmaray’ı, 3. köprüyü, hızlı treni ama en çokta bu projeyi engellemekti" dedi.''

TEŞEKKÜR YAZISI YAZMALARI GEREKİRKEN

Operasyona yolsuzluk görüntüsü verdiğini söyleyen Erdoğan, "İftiralarla gerçek niyetlerini örtmek istediler. Ama aslında Türkiye’nin bu büyük projesine, Türkiye’ye saldırmak istediler. O senaryoları bozduk. Engelleri, komploları, kumpasları aştık ve işte bugün temeli atıyoruz. Burada 25 yıl sürece burayı yapacak ve işletecek olan bu 5 tane şirkete teşekkür yazısı yazmaları gerekirken, maalesef bu tür bir yanlışın içine girdiler" diye konuştu.

DÜŞMANLARIMIZ DA ŞU ANDA BİZİ SEYREDİYOR

Başbakan Erdoğan, "Düşmanlarımızda şu anda bizi seyrediyor. Bu büyük projeyi engelleyemedikleri için onlarda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye, başarısızlığı kabullenmiş, tarihine boyun eğmiş, kendisine çizilen role mahkum olmuş bir Türkiye asla değil. Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırtıp attı ve olması gerek yere ulaştı. Bu bölgede artık bir varız, bu dünyada artık biz de varız. Artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var" dedi.

TÜRKİYE İNŞALLAH KUTLU YÜRÜYÜŞÜNE KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDECEK

Kardeşlik için var olduklarını söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Hukuk için varız, adalet için varız. Biz adaletin mücadelesini veriyoruz. Biz bugün varız yarın belli olmaz, ömür ilanıyane değil, her şey olur. Biz ölüme inanmış insanlarız ama ölümden korkan insanlar değil, ölümü korkutan insanlardanız. Her canlı gibi bizlerde ölümü tadacağız. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, her an ölecekmiş gibi ebediyete çalışacağız. Bu dava inşallah kesintisiz olarak devam edecek. Türkiye inşallah kutlu yürüyüşüne kesintisiz olarak devam edecek. Türkiye’nin ay yıldızlı bayrağı çok daha yüksek burçlarda dalgalanacak" Erdoğan, İstanbul’da temeli atılan 3. havalimanının yılda 70 ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek ilk etabının, 29 Ekim 2017’de açılacağı sözünü aldığını belirtti.

 

 

 

Haberin Videosu