Bakanlar Kurulu sonrası Arınç'tan açıklama

Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu

Bakanlar Kurulu sonrası Arınç'tan açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında başlayan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da katıldı. Çözüm sürecine ilişkin atılacak yeni adımların da masaya yatırılacağı toplantıda, terör örgütü PKK tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolunun ulaşıma kapatılmasının ardından bölgede yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Arınç, Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın kapsamlı bir sunuş yaptığını söyledi.

Arınç Merkez Bankası'nın bağımsızlığına bugüne kadar riayet ettiklerini bundan sonra da edeceklerini söyledi. Arınç, Türkiye'nin büyüme trendini sürdüreceğini bunun için de çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi. "Faizlerin düşürülmesi diğer unsurlarla mümkündür" diyen Arınç, faizlerin düşürülmesiyle yatırımların daha da artacağı kanatinde olduklarını, tümüyle tabloya baktığında Merkez Bankası çalışmalarında bir akord gördüklerini söyledi.

Bülent Arınç, Diyarbakır'da yaşananlar ve 4 bakan hakkındaki fezlekelerle ilgili sorulara ise şu cevapları verdi:

''BELEDİYE BAŞKANI'NI KINIYORUM''

“İlk defa anneler, babalar, aileler çocuklarının aldatılarak dağa çıkarılmasına isyan ettiler ve barışçıl bir eylem yaptılar. Gözleri yaşlı anneler Diyarbakır Belediyesi’nin karşısında durup çocuklarımızı geri getirin dediler. Biz ümitle bekliyoruz ki çocuklarımız ailelerine geri dönebilsinler. Bu konuda aracılık yapması gerekenler de gerekeni yapmasını bekliyoruz. Türkiye bu konuya odaklanmışken maalesef Diyarbakır Belediyesi bu aileleri olduğu yerden kaldırdı, yeter ki bu eylem gündem oluşturmasın diye. Belediye Başkanı’nı kınıyorum. Daha önce Gezi eylemlerine, annelerin yaptıkları eylemlere nasıl da destek vermişlerdi. Gerek BDP’li siyasetiler, gerek çözüm sürecine destek veren herkesin bu çocuklarımızın dağdan indirilerek ailelerine teslim edilmesine destek vermesi gerekir. Bu konuda en büyük sorumluluk da gözleri Kandil’de kulakları İmralı’da olanlara düşer. Bu konuda gelinen aşamada Sayın Başbakanımız ne düşünüyorsa yarın grup toplantısında kamuoyuna ifade edecektir.”

"BİLDİRMEZSE SORUMLU AK PARTİ OLACAKTIR"

“4 bakanımızla ilgili bir Meclis soruşturması kurulması kararı verildi. 400’den fazla oy verildi. Biz de evet oyu verdik gizli oyda. Komisyon üyelerinin bu ismi geçen bakanlar hakkında olumlu ve ya olumsuz görüş bildirmemesi gerekir. Bu ihsası reydir. Dolayısıyla bunların üye seçilmesi mümkün değil. Diğer partiler evet üyelerini bildirmişler ama bu sayı yeterli değil. AK Parti bu konuda bir tarama yapıyor. Arama motoruna girdiğinizde kimin ne dediğini görüyorsunuz. Bu nedenle henüz bildirilmedi. Vicdanı kanaatleriyle herkes soruşturma açılsın dedi. Zannediyorum AK Parti de komisyona vereceği bu hafta bildirecektir. Bildirmezse o zaman bunun sorumlusu AK Parti Grubu olacaktır.”