'Bahçeli teşekkür etti'

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış töreninde, Emir Kusturica'yı protesto eden MHP'li Reşat Oktay, Devlet Bahçeli'nin kendisine teşekkür ettiğini söyledi

'Bahçeli teşekkür etti'

Bu yıl 47'ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin geçen cumartesi gecesi Cam Piramit'te yapılan açılış töreninde Büyükşehir Belediye Meclis üyesi MHP'li Mustafa Reşat Oktay festivale jüri üyesi olarak davet edilen Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'yı protesto etmiş, CHP'li meclis üyeleri tarafından sakinleştirilemeyince, özel güvenlik görevlileri tarafından salon dışına çıkartılmıştı.

Dışarıda açıklamada bulunan Oktay, “Kusturica, sanatçı kimliğini kullanarak politizasyon yaratmaya çalışıyor” demişti.

Yönetmen Kusturica ise tepkiler nedeniyle dün düzenlediği basın toplantısıyla uluslararası jüri başkanlığı görevinden çekilmiş ve ardından da özel uçağıyla Türkiye'yi terk etmişti.

"PİŞMAN DEĞİLİM"

Açılış törenine protestoyla damgasını vuran Reşat Oktay, amacının töreni sabote etmek olmadığını söyledi. Doktor ve uluslararası bir nakliyat şirketinin de sahibi olan Oktay, “Yaptığım bu hareketin siyasi partim ile alakası yok.

Protokoldeydim, Sırplar'ın yaptığını da iç dünyamda kabullenemedim. Kusturica'nın gelip oraya oturmasını kabullenemedim. Yaptığımdan dolayı da pişman değilim” diye konuştu.

"BAHÇELİ TEŞEKKÜR ETTİ"

Emir Kusturica'yı, “Sırp milliyetçisi, faşist ve ırkçı” olarak tanımlayan Oktay, “Görevimi Antalya halkı adına yaptım, mutluyum. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli de arayıp hassasiyetimden dolayı teşekkür etti, beni kutlayanlar arasında CHP'liler bile var” diye konuştu.

Ahmet İSTEK/ANTALYA (DHA)