AYM- Ak Parti restleşmesi mi?

Hükümet ile Anayasa Mahkemesi arasında son 1 yıldır düşük seviyede başlayan, sonra büyüyen bir savaş yaşanıyor. Sırayla bu çatışmayı savaşa çeviren kararları bakalım

AYM- Ak Parti restleşmesi mi?

Posta.com.tr

1. Twitter

 Başbakan Erdoğan, 30 Mart seçimleri öncesi, Twitter üzerinden haber verilen yolsuzluk iddiaları üzerine sosyal medyadaki bu haberlerin yalan olduğunu söylemişti. Üstüne TİB Twitter'a erişimi kişisel bir başvuru üzerine kapatmıştı. TİB'in, sosyal paylaşım sitesi Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi kararı üzerine, 3 kişi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi, başvurucuların haklarının ihlal edildiğini, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.

2. Youtube

Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi ile ilgili ses kayıtlarının yayınlanması Youtube'un bir süre kapanmasına neden oldu. TİB erişimi engelledi. Anayasa Mahkemesi, video paylaşım sitesi Youtube'a erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan bireysel başvurularda, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. AYM yine aynı gerekçeyi açıkladı: "ifade özgürlüğü engellenemez." Twitter ve Youtube kararlarından sonra Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyelerini Paralel yapıya destek olmakla suçladı. AYM başkanı Haşim Kılıç'a "cübbeni çıkar siyasete gir" dedi.

3. Gezi Parkı - Taksim

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama yasağı konusunda da AK Parti ile Anayasa Mahkemesi yine karşı karşıya geldi. AYM, Taksim'de kutlama yapılacağına, bunun yasaklanamayacağına hükmetti.

4. Balyoz

AYM'nin Balyoz kararı hükümet içinde çatlağa neden oldu ancak çok da sert eleştiri almadı. Hüseyin Çelik kararı eleştirdi. Erdoğan hayırlı olsun. dedi. AK Parti, son 1 yıldır Balyoz ve Şike davası kararlarında Paralel yapının olduğunu savunuyor.

5. İnternet ve MİT yasası

Bu yasalar da Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde. CHP, Çankaya köşkünde imzalandıktan sonra İnternet ve MİT yasasının Anayasa'ya aykırı olduğunu gerekçe göstererek AYM'ye başvurdu. Hukukçular bu iki yasanın Anayasa aykırı görüşünde. Ancak mahkeme bu konuda kararını henüz açıklamadı.

 

Sonuç: AYM'nin AK Parti ile olan çatışmasında sürekli aldığı yanıt, ifade özgürlüğüne aykırı, yasakların gerekçesi yok. AYM'nin aldığı kararların hemen heysi oy birliği ile. Aykırı bir görüş çıkmıyor. Bu da Erdoğan cephesinde, meydan okuma, paralel yapı ile işbirliği. İnternet ve MİT yasası ile ilgili kararlardan sonra bu savaş daha da büyüyecek.

Serkut Bozkurt/Analiz