Aşıdan sonra gebeliği düşünün
22 Haziran 2014

Rahim ağzı kanserinden korunmak için yaptırılan aşının kadınlara faydası var. Önemli bir yan etkisi tespit edilmemekle birlikte aşılarınız bittikten sonra hamile kalırsanız daha iyi olur. Böylece önlem de almış olursunuz.

[[HAFTAYA]]

Ne kadar beklemeliyim?

37 yaşındayım ve 5 ay önce ikiz bebeklerimi aldırmak zorunda kaldım. Yeniden hamile kalabilmek için ne kadar beklemem gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, yaşınızı da göz önüne alırsak 5-6 ay ay sonra yeni bir gebeliğe başlayabilirsiniz. Bu bence en uygun olan süreç ama pratikte düşük veya kürtajdan 1-2 ay sonra hemen gebe kalanlar var. Vücut dengesinin tekrar toparlanması, hormonların tekrar düzgün çalışması ve rahminde bir süre dinlenmesi sonraki gebeliklerin daha güvenli geçmesi için gerekli.

Yumurtalıklarım iyi durumda değil

35 yaşındayım. 3 ay önceki testlerde yumurtalıklarımın iyi durumda olmadığı söyledi. Tüp bebek önerdiler. Sonuçlarımı size yazıyorum. Acaba ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, adetin üçüncü günü yapılmış FSH değeri çok iyi bir değer değil. Yumurtalıkların fonksiyonlarında veya hormon salgılamasında bir düşüş belirtisi olabilir. Bu da gebelik şansında bir azalma demektir. İsterseniz bu testi bir kere daha yaptırın. Eğer sonuç yine bu civarda çıkarsa bence de bir an önce gebe kalmaya çalışmakta yarar var.

Kistten kurtulamıyorum

6 ay önce doktora kontrole gittim, “Sağ ve sol yumurtalıkta kist var” dediler. Daha önce de kist ameliyatı olmuştum. 1-2 ay hap kullandım ama kist küçülmedi. Sonuçları yazıyorum. Ne olur yol gösterin.

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, yumurtalık kistleri hakkında konuşmak o kadar zor ki...

Çünkü çok çeşitli tipleri var ve yapılan kan testleri, ultrason muayenesi veya MR ve tomografi her zaman kistin tipini (İyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu) tam doğru olarak gösteremiyor. Benim tavsiyem daha önce de bir kist ameliyatı geçirmiş olduğunuz için iyi bir merkez sizi değerlendirsin.


Gebe kalabilir miyim?

33 yaşındayım, 2 sene evvel myom ve over kist tanısıyla ameliyat oldum, düzenli olarak kontrole gidiyorum. Sorun yok. Rahim ağzı kanseri aşısı tavsiye edildi. Aşı bitmeden hamile kalabilir miyim? Anne olmak istiyorum. Ne dersiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, rahim ağzı kanseri aşınızın son dozunu da yaptırdıktan sonra gebe kalmanız bence daha uygun. Bu aşıların gebelikte kullanılmasıyla ilgili bugüne kadar gösterilmiş önemli bir kötü etki yok. Ama aşı kullanırken gebe kalan kadın sayısı çok az. Bu nedenle tam emin olunmayan bir konuda size birkaç ay daha gebeliği geciktirmenizi tavsiye ediyorum.