Apple anti tekel yasasını ihlal mi ediyor?

Kendi çizgisini koruyarak mobil dünyanın en çok satan isimlerinden biri haline gelen Apple'ın uyguladığı politika aslında yasalara aykırı bir durum mu?

Apple anti tekel yasasını ihlal mi ediyor?

Yasakları ile daha çok gündeme gelse de Apple'ın başarısı artık herkes tarafından kabul görmüş bir konu. iPod Touch, iPhone, iPad derken iOS'li cihazların sayısı epey arttı. Daha da önemlisi ise Apple'ın AppStore gibi çok önemli bir gücü var.

Yasaklamaları ile kullanıcılarının bile bazen canını sıkan Apple, bu kez baltayı taşa vurmuş olabilir. Bu duruma sebep olan ise iPad'e özel olarak geliştirilen ve bir çeşit dijital gazete olan Daily uygulaması. Bir gazete nasıl bir yasal soruna neden olur demeyin. Daily uygulamasının indirilebilir hale gelmesiyle Apple bir anlamda tekelleşme politikası izleyen bir şirket durumuna gelmiş oldu.

Bilindiği gibi iOS'li cihazlara yasal olarak yalnızca AppStore üzerinden uygulama indirilebiliyor. Ve Appl,e indirilen her ücretli uygulama karşılığında %30'luk bir pay alıyor. Ancak dijital yayınlarının yalnızca tek bir adresten satın alınabiliyor olması yasal değil.

Bu durum ilerleyen günlerde nasıl şekillenecek bilinmez. Ancak kesin olan bir konu var ki o da Apple'ın mevut politikasından taviz vermeyeceği.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.