Antalya'daki maçlarda şike kokusu

Hafta arası Antalya'da yapılan 2 hazırlık maçında alının skorlar şike iddialarını gündeme getirdi

Antalya'daki maçlarda şike kokusu

Letonya’nın Bolivya’yı 2-1 yendiği, Bulgaristan’ın da Estonya ile 2-2 berabere kaldığı karşılaşmaları aynı hakem yönetti. 2.5 gol üstü biten maçlarda 7 gol de penaltılardan geldi.

Maçları organize eden Asyalı şirketin oyununa geldiklerini ileri süren Bulgaristan ve Estonya futbol federasyonları, UEFA’ya başvurarak soruşturma başlatmalarını istedi.

Tarih 9 Şubat Çarşamba. Yer Antalya Mardan Stadyumu. Antalya’da kampta bulunan Letonya ve Bolivya milli takımları özel maç yapıyor. Hakem Macar Krisztian Selmeczy.

PENALTIYI TEKRARLATTIRDI

Karşılaşma 2-1 Letonya’nın galibiyetiyle sona eriyor. Maçtaki üç gol de penaltıdan. Letonya’nın gollerini 42. dakikada Verpakovskis ve 51. dakikada Cauna, Bolivya’nın sayısı ise 55. dakikada Arce’den geliyor. Bu maçla ilgili bir not daha...

Bolivya kalecisi, Letonyalı Verpakovskis’in kullandığı ilk penaltıyı kurtarıyor. Ancak hakem Selmeczy, kural dışı bir hareket olduğu gerekçesiyle atışı tekrarlatıyor; ikincisinde Verpakovskis topu filelere gönderiyor.

POPOV'DAN 2 PENALTI GOLÜ

Tarih 10 Şubat Perşembe. Yer yine Antalya Mardan Stadyumu... Hakem de aynı; Krisztian Selmeczy. Hazırlık maçında bu kez karşı karşıya gelen takımlar ise Estonya ile Bulgaristan. Maç 2-2 sona eriyor ve gollerin 4'ü de penaltıdan atılıyor.

Estonya, kazandığı penaltıları Vassilijev ile gole çevirirken, Bulgaristan ise, halen Gaziantepspor’da forma giyen Popov’la fileleri iki kez havalandırıyor.

24 saat arayla oynanan iki karşılaşmayı da aynı hakemin yönetmesi, bütün gollerin penaltılardan atılması (üstelik birinin tekrarlatılması) ve İddaa’da yer alan maçların skorlarının 2.5 gol üstü olması, “Bu maçlarda bahis şikesi mi yapıldı?” sorusunu akıllara getirdi.

İDDİAYI BULGARİSTAN BASINI YAZDI

Bu iddia ilk olarak Bulgaristan medyasında gündeme getirildi. Ülkedeki internet medyasının en önemli adresi olan “footbal24.bg”, karşılaşmayla ilgili haberinde, “Bulgaristan-Estonya maçı anlaşmalı mı?” başlığını attı.

Arkasından Bulgaristan ve Estonya futbol federasyonları, UEFA’ya başvurarak söz konusu maçlar hakkında soruşturma açılmasını istedi.

MACAR HAKEM 3. LİG HAKEMİYMİŞ

Macaristan Merkez Hakem Komitesi Başkanı Laszlo Vagner, Bolivya-Letonya, Bulgaristan-Estonya maçlarını yöneten hakemlerin Macaristan 3. Ligi’nde görev yaptıklarını, dolayısıyla resmi olarak böyle bir karşılaşma yönetme lisanslarının olmadığını söyledi.

Vagner, Krisztian Selmeczy ve yardımcılarının kendilerinin haberi olmadan Antalya’da maç yönettiğini, suçluların tamamen bu karşılaşmaları organize eden menajerlik büroları olduğunu açıkladı.

Macaristan Futbol Federasyonu da kendi resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Antalya’da maçları yöneten hakemlerin kendileri tarafından gönderilmediğini, bu konuda kendilerine bir talebin dahi gelmediğini belirtti.