Alzheimer için bir kadeh şarap

Yaşlıların en büyük belası Alzheimer hastalığından korunmak için günde bir kadeh şarap önerildi

Alzheimer için bir kadeh şarap

Antalya'da bu yıl 9'uncusu düzenlenen Ulusal Geriatri Kongresi, Konyaltı'ndaki Crowne Plaza Hotel'de başladı. Türk Geriatri Vakfı, Geriatri ve Gerontoloji Derneği ile Alzheimer Vakfı işbirliği ile düzenlenen kongrede ABD'den Saint Lous Üniversitesi öğretim üyesi Dr. George Grossberg, yaşlı insanların büyük bir bölümünün yakalandığı ve en önemli sorunu olan Alzheimer hastalığına ilişkin uyarılarda bulundu.

Dr. George Grossberg, günde 1- 2 paket sigara içen ağır tiryakilerin Alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

Alkolün Alzheimer hastalığına ilişkin etkileri yönünde 75 yaş üzeri 3 bin 69 kişide yapılan bir araştırmayı açıklayan Dr. George Grossberg, kadınlar için her akşam bir kadeh, erkekler için de iki kadehe kadar şarap içildiği takdirde Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin azaldığını söyledi.

Bir kadeh şarap veya kokteyl içilmek isteniyorsa bunu tavsiye ettiklerini belirten Grossberg, ancak aşırıya kaçılmasının ise riske neden olacağı uyarısında bulundu.

"TELEVİZYON SEYRETMEK RİSKLİ"

Alzheimer hastalığı risklerinden birinin de çok fazla televizyon seyretmek olduğunu belirten Dr. Grossberg, “Bir patates çuvalı gibi oturup televizyon seyretmeyin.

Biz bunlara ‘kanepe patatesi’ diyoruz. Böyle olursa Alzheimer riski artar. Günde 15-30 dakika arasında egzersiz yapın” dedi.

"TOPA KAFA VURMAK YASAKLANMALI"

Alzheimer hastalığı risklerinden birinin de kafa travmaları olduğuna işaret eden Dr. Grossberg, futbolcularda özellikle topa vurulan her kafa nedeniyle yaralanma, zedelenme gibi değişik travmalar oluştuğunu söyledi.

18 yaş altındaki çocukların topa kafa ile vurmasının yasaklanması gerektiğini belirten Dr. Grossberg, “Amerikan futbolu da en büyük sorunlardan ve oldukça vahşi. 150 kiloluk insanlar birbirine çarpıp duruyor” diye konuştu.

BEYNİNİZİ ZORLAYIN

Alzheimer hastalığının önlenmesi veya engellemesine yönelik aşı çalışmaları yürütüldüğünü ve en az 5- 6 yıl daha süreceğini söyleyen Dr. Grossberg, şöyle devam etti:

“Alzheimer hastalığını engellemek veya kurtulmak için mental egzersiz yapın, yani beyni zorlayın. 75 yaşında olabilirsiniz ama farklı bir dil öğrenmeyi deneyin.

Satranç, bulmaca gibi yeni hobilere yönelin. Hiç yapmadığınız şeyleri yapın. Doğal olarak yazı yazarken sağ elini kullanan veya solak olan kişiler günlük işlerinde sürekli kullandıkları eli değiştirmeyi denemeli. Çünkü bu durum beyinde yeni aktivitasyonları devreye sokar."

Akdeniz yemeklerinden oluşan Akdeniz diyetinin Alzheimer hastalığı riskini azalttığını da belirten Grossberg, fast food tüketiminden de uzak durulmasını istedi.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA (DHA)