AK Partili vekillerden THY isyanı

TBMM Dışişleri Komisyonu'nun AK Partili üyeleri, THY Genel Müdürü Temel Kotil'i eleştiri yağmuruna tuttu

AK Partili vekillerden THY isyanı

TBMM Dışişleri Komisyonu'nun Ak Partili üyeleri, THY Genel Müdürü Temel Kotil'i "fiyat fahiş, rötar çok, sefer az, koltuklar dar, ikram yok, atıl havaalanı çok" diyerek eleştiri yağmuruna tuttu.

'PAKİSTAN HAVAYOLLARI GİBİ'

Kotil'in sınıf arkadaşı Komisyon Başkanı Ak Partili Murat Mercan eleştiri bombardımanına katılarak "Anadolu Jet'le yolculuk edince kendini Pakistan havayollarında gibi hissediyorum" diye konuştu.

Dışişleri Komisyonu, dünkü toplantısında Suriye ile ilgili 24 anlaşmadan 9'unu kabul etti.

'BÖYLE FİYAT OLUR MU!'

Havacılık alanındaki bir anlaşma nedeniyle toplantıya katılan THY Genel Müdürü Kotil, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin tepkisiyle karşılaştı. Anadolu Jet'in özellikle vatandaşların hava ulaşımından daha yaygın biçimde yararlanabilmesi için daha ekonomik fiyatlarla hizmet sunmak üzere kurulduğunu ifade eden milletvekilleri, İstanbul-Urfa, İstanbul-Mardin biletlerinin 200 TL'nin üzerinde olduğunu belirterek, "İnsaf böyle bilet fiyatı olur mu?" diye sordular.

3 ay önceden biletini almış insanların 69 TL'ye istedikleri yere uçabildiklerini, ancak cenaze, doğum, toplantı gibi acil durumlar nedeniyle uçmak zorunda kalan insanların 200 TL'nin üzerinde ödemek zorunda kaldıklarını ifade eden vekiller Kotil'e, "Siz Anadolu Jet'in karını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi vatandaşlarından mı çıkartmaya çalışıyorsunuz?" çıkışında bulundular.

HAVAALANINDAN SONRA MI DAĞ BÜYÜDÜ?

Vekiller bilet fiyatlarının daha makul bir seviyeye çekilmesini istediler. CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, "Bursa'da havaalanı yüksek binalar ve şehrin içinde kaldığı için kullanılamıyor. İstanbul'da iki pist birbirine yakın olduğu için aynı anda uçuş yapılamıyor. Antalya Gazipaşa Havaalanı'nda dağ nedeniyle uçuş yapılamıyor. Havaalanı yapıldıktan sonra mı o dağ çıktı. Onca havaalanı yatırımı boşa gidiyor" diye konuştu.

'DOLMUŞ UÇAĞI GİBİ'

Kotil'i sınıf arkadaşı Mercan da affetmedi. Görevi nedeniyle kendisinin çok seyahat etmek zorunda kaldığını belirten Mercan, "Anadolu Jet bildiğimiz dolmuş uçağı gibi. Kendimi ABD'nin en kötü havayolu şirketiyle, Pakistan havayollarıyla uçuyormuşum gibi hissediyorum. Rötarlar çok. Vaktim havalanlarında uçak beklemekle geçiyor. Artık Ankara'dan İstanbul'a uçakla değil arabayla gitmenin daha akıllıca olduğunu düşünüyorum" dedi.

Milletvekillerinin şikayet bombardımanı karşısında Kotil, "Şikayetlerinizin bir çoğunu inceleteceğim. Ancak yeniden yapılandırma projelerimiz var. Atıl havaalanlarını hızla işler hale getiriyoruz. Yüksekova, Tatvan buralara uçuşlar olacak. Hatta yaz döneminde Bozcaada'ya uçak seferlerimiz başlayacak. Dediklerinizin hepsini aşacağız" karşılığını verdi.

MİLLİYET