ABD'den Çavuşoğlu'nun 'Gitmeli' dediği McGurk'a tam destek

ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin 'PKK ve YPG'ye destek verdiği' gerekçesiyle değiştirilmesini istediği ABD'nin DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'a ABD yönetimi olarak 'tam destek' verdiklerini açıkladı.

ABD'den Çavuşoğlu'nun 'Gitmeli' dediği McGurk'a tam destek
Sputnik'e konuşan Nauert "ABD yönetimi onun (McGurk) şu ana kadar Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı önemli ilerleme sağlayan koalisyona liderlik ve koordine etme, bu barbar düşmana karşı durumu tersine çevrime konusundaki harika işlerini takdir ediyor. McGurk, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Beyaz Saray'ın tam desteğine sahip" ifadelerini kullandı.

Mcgurk eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimince DAEŞ'le mücadele özel temsilcisi olarak görevlendirilmişti.


ÇAVUŞOĞLU 'MCGURK DEĞİŞMELİ' DEMİŞTİ


Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV'de katıldığı televizyon programında McGurk'ün yerine başka bir yetkili getirilmesini istediklerini ifade ederek "(Brett) McGurk, Obama yönetimi döneminde ABD'nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. McGurk'un değişmesi gerekiyor. McGurk, PKK ve YPG'ye açıkça destek veriyor. Yönetime bu şekilde iletmedik ama görevine devam eden kişilerin ilişkilerimizi etkileyeceğini söyledik isim vermeden" demişti.