ABD'de hava 49 derece oldu, uçaklar kalkamadı!

Aşırı sıcakların kavurduğu Arizona eyaletinde en az 50 uçuş iptal edildi. Uzmanlar, incelen havanın uçakların kalkışta ihtiyacı olan rüzgarı sağlayamadığı için uçuşların iptal olduğunu belirtiyor

20 Haziran 2017, Salı 16:39

ABD'de hava 49 derece oldu, uçaklar kalkamadı!
Yaz mevsimine kavurucu sıcaklarla giriş yapan Kuzey Yarımküre'de bir yanda söndürülemeyen orman yangınları sürerken, ABD'den eşine az rastlanır bir haber geldi. Ülkenin güneybatı eyaleti Arizona'da aşırı sıcaklar nedeniyle uçaklar havalanamadı.
 

27 YIL SONRAİ İLK DEFA BU KADAR SICAK OLUYOR


Phoenix'te 49 dereceyi bulan hava sıcaklığı Amerikan Airlines'ın en az 50 uçuşunu iptal etmesine yol açtı. Sky Harbor Uluslararası Havalimanı'ndan iptal edilen uçuşlar, yerel saatle 15.00 ve 18.00 arasındaydı.

Aşırı sıcaklar havayı inceltiyor ve incelen hava uçakların kalkışta ihtiyacı olan rüzgarı sağlayamıyor. Phoenix'teki en yüksek hava sıcaklığı 1990 yılında 50 derece olarak ölçülmüştü.Amerikan meteoroloji yetkilileri, California'nın Ölüm Vadisi'nde bu hafta içinde termometrelerin 53 dereceyi göstermesini bekliyor. Söz konusu nokta, Arizona'nın hemen yanında yer alıyor. Ölüm Vadisi, ABD'nin en sıcak yeri olarak biliniyor.
 

10:00'DAN SONRA DIŞARI ÇIKMAYIN UYARISI


Reuters haber ajansı, olağanüstü sıcak havanın bugün ve yarın bölgeyi kavuracağını bildiriyor. Ulusal Hava Servisi yetkilileri, bölgede yaşayanları sabah 10.00'dan itibaren dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor. Arizona çevresindeki eyaletlerde de bayıltıcı sıcak hava etkili. (Milliyet)