70 öğrenciyi ölüme yürüttüler

İtalya'nın Toscana bölgesinde yeralan Prato kentinde bulunan Calvano Dağı'nda geziye çıkan 8-16 yaş grubu 70 öğrenci inanılmaz bir ihmalin kurbanı oldu

70 öğrenciyi ölüme yürüttüler

Gezi, Prato kentine bağlı Paperino beldesindeki San Martino Kilisesi'ne bağlı yapılan yaz kampı kapsamında gerçekleştirildi.

Kilise rahibi Don Carlo Gestri başkanlığında yapılan ve hemen her yıl düzenlenen geziye yaklaşık 70 ilkokul ve ortaokul öğrencisi katıldı. Güneş altında yapılan yürüyüşte sıcak ve susuzluk bir çocuğun kalp krizi geçirmesine neden oldu.

Bölgeye gelen ambulans helikopterle Floransa Careggi Hastanesi'ne kaldırılan talihsiz çocuk, tüm çabalara karşın kurtarılamadı. Üzücü olay üzerine tüm çocuklar kurtarma helikopterleriyle Prato'ya taşınarak hastanede tedavi altına alındı.

Ayakta tedavi edilen çocuklar panik halinde hastaneye koşan ailelerine teslim edildi. Geziye katılan 10 yaşındaki bir kız öğrenci olayı şöyle anlattı; “Zirveye ulaşmak üzereydik. Bir çocuk kendini kötü hissetti. İlk kez böyle bir yürüyüş yaptım. Çok sıcak ve yorgun hissettim. Koktum."

Olay hakkında soruşturma açıldı.

Eda BERKBAYRAK/DHA