7 yıldır biriktirdiği 1 TL'ler 29 bin lira oldu!

Trabzon'da Mehmet Ufuk Ayas isimli vatandaş 7 yıl boyunca alışveriş yaptıktan sonra para üstü olarak verilen 1 liraları biriktirerek 29 bin lira topladı. 'Bu paralar beni sıcak tutuyor, bütünlemek istemiyorum' diyen Ayas, hayalinin ev alacak kadar para biriktirmek olduğunu belirtiyor

7 yıldır biriktirdiği 1 TL'ler 29 bin lira oldu!

Trabzon’da bir çocuk babası olan 34 yaşındaki kantin işletmecisi Mehmet Ufuk Ayas, yaklaşık 7 yıl önce madeni 1 liraları biriktirme kararı aldı. Kumbara yerine bebek maması şişelerini kullanan Ayas daha sonra madeni paraları plastik kutularda biriktirmeye başladı. Yaklaşık iki yıl önce evlenen Ayas’ın eşi Sinem Şengül Ayas madeni paraları gördüğünde "Bunlar nedir?" diye sorduğunu eşinin ise kendisine "Yatırım olsun' diye birikim yaptım" cevabını verdiğini söyledi.

EŞİM 'GİT BÜTÜNLET' DEDİ


7 yıl önce para biriktirmeye başlayan ve bu kadar bozuk parası olacağını tahmin etmeyen Mehmet Ufuk Ayas, “Tamamen tesadüf oldu. Biraz bozuk para biriktirmiştim. Benim küçük bir yeğenim vardı. Onun bebek maması kavanozlarını doldurdum. Daha sonra evde bozuk paralar kalabalık oluşturunca eşim bana bankaya giderek paraları bütünleştirmemi söyledi.

'ÇOK PARA VAR, SAYMAK ZOR. MERKEZ BANKASI'NA GİDİN'

Bankaya gittiğimde bankacı paraların çok olduğunu görünce 'Burada çok para var saymak zor olur. Müşterilerin zamanını almayalım. Siz Merkez Bankası'na gidin' dedi. Ben de Merkez Bankası'na gitmeye üşendim. Paraları alarak eve geldim ve biriktirmeye devam ettim. Kızım dünyaya geldikten sonra onun bebek maması kutularına koymaya başladım. Her gün alışveriş yaptıktan sonra artan paraları akşam eve geldiğimde kutuya koydum. Yaklaşık 7 yıldan beri bunu yapıyorum. Bu kadar para olacağını ben de tahmin etmemiştim” ifadelerini kullandı.

'HAYALİM EV PARASI BİRİKTİRMEK'

Hedefinin ev alacak parayı biriktirmek olduğunu belirten Ayas, “Şu an arabam var. Paralar daha da birikince bir ev almayı düşünüyorum. 1 liralar toplamda 29 milyar (29 bin TL) olmuştur. Bu paraları bütünleştirmek istemiyorum. Çünkü paralar beni sıcak tutuyor. Tarihi bir küpüm var. Bu paraları ona koyarak toprağa gömmeyi bile düşünüyorum. Paraları sayarken çok şaşırdığım oldu. Daha sonra bir miktar sonra kağıda yazmaya başladık ve toplayarak sonucunu bulduk. Çünkü bu kadar parayı bir anda saymak insanı şaşırtabiliyor” diye konuştu. (İHA)

GÜNDE ORTALAMA 11 LİRA BİRİKTİRMESİ GEREKİYOR

7 yılda 2 bin 555 gün olduğu gözönüne alınırsa, 29 bin lirayı bu süre içinde biriktirebilmek için günde ortalama 11 lirayı (tam hesapla 11,3 TL) kumbaraya atmak gerekiyor.