35 yıllık hayat arkadaşına can verdi

Konya'da 20 yıldır diyaliz hastası olan ve doktorların böbrek nakli önerdiği Fatma Olgun'a (51) beklediği böbreği, 35 yıllık eşi Ali Olgun (53) verdi.

35 yıllık hayat arkadaşına can verdi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen nakil hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, hastanın 10 yıldır diyalize girdiğini söyledi. Fatma Olgun’a eşinden alınan böbreğin başarılı bir ameliyatla nakledildiğini ifade eden Erikoğlu, donörden böbreği kapalı yöntemle aldıktan sonra nakli gerçekleştirdiklerini, bu yönetimin belli başlı hastanelerde yapılabildiğini belirtti.

Kapalı yöntemin önemli avantajları olduğunu dile getiren Erikoğlu, yöntemin ağrıları azalttığını, hastanede kalış süresini kısalttığını ve açık yönteme göre daha kozmetik olduğunu bildirdi. Erikoğlu, hastanın ve eşinin sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

"ÖLÜP ÖLÜP DİRİLİYORDUM"

Eşine böbreğini veren Ali Olgun, AA muhabirine, 20 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan eşinin son 10 yıldır haftada 3 gün diyalize girdiğini belirterek, "Eşim diyalize her girip çıktığında ben de ’ölüp ölüp diriliyordum’. Çektiği acılara dayanamadım ve böbreğimi vermeye karar verdim" dedi.

Eşinin çok acı çektiğini ifade eden Olgun, bir yıl önce böbreğini vermek için üniversite hastanesine başvurduğunu, eşinin bazı tedavilerinin ardından böbrek naklinin gerçekleştirildiğini söyledi.

35 yıllık hayat arkadaşının tekrar sağlığına kavuşmasına çok sevindiğini dile getiren Olgun, "Şükürler olsun çok mutluyum. Şu anda benim en mutlu günüm. Herşey hocalarımızın sayesinde oldu. Onlara da çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

(A.A.)