250 öğrenci yemekten zehirlendi

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'ne bağlı taşımalı eğitim yapılan 4 köy okulunda okuyan 250 öğrenci, öğlen yediği yemekten zehirlenerek, Silvan İlçesi ve Diyarbakır'daki hastanelere kaldırıldı

250 öğrenci yemekten zehirlendi

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, öğrencileri hastanelerde ziyaret ederek, durumları hakkında bilgi aldı. Hazro İlçe merkezine bağlı taşımalı eğitim yapılan Kırık Kaşık, Gözlü, Kırmataş ve Dedaş Köyü İlköğretim Okulları’nda okuyan öğrencilere öğlen yemeğinde ekmek arası tavuk döner verildi. Akşam saatlerinde evlerine giden ve gıda zehirlenmesi belirtileri gösteren çocuklar Silvan ve Diyarbakır’daki hastanelere kaldırıldı.

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne getirilen öğrencileri ziyaret eden Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, hastane ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı.

Velilerini de teselli eden Vali Toprak, Hazro İlçesi’nde taşımalı eğitim yapan 4 okulda, kalan 915 öğrencinin yediği yemekten 250’yi aşkın öğrencinin zehirlendiğini belirterek, "Anlaşmalı bir firmanın vermiş olduğu öğlen kumanmya yemeğinde ekmek arası tavuktan olduğu anlaşılan bir zehirlenme belirtisi olan bir vakaa meydaan geldi. Toplam kumanya yiyen çocuk sayısı 915, şu ana kadar 250’yi aşkın rahatsızlık nedeniyle başvuran oldu.

Silvan Devlet Hastanesi, Hazro Sağlık Birimi ve yine içinde bulunduğumuz Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanemiz ve 8 öğrencimiz de Araştırma Hastanemiz’de bulunuyor. Herhangi ağır bir vaka yok. Yanlızca mide bulantısı ve benzeri şikayetler nedeniyle tedbir olsun diye serum veriliyor. Acil bir vaka yok, ağır ve şiddetli bir vaka yok. Ama tedbir amaçlı müşahade altında tutuluyor çocuklar" dedi.

NUMUNELER İNCELENİYOR

Anlaşmalı bir firma tarafından verilen yemekten nümune alınarak incelendiğini anlatan Vali Toprak, bu firma hakkında inceleme ve soruşturmanın başlatıldığını da belirterek, "Öğlen yemeklerinin bir nümunesi alındı. O numune şu an inceleniyor. Herhangi bir problem varsa zaten firma ile ilgili gerekli inceleme zaten şu an başlamış vaziyette. Vaka artışı şu an durdu. Başvurmayan, uyumuş evde kalmış olabilir. İlçedeki tüm servis şoförleri kaldırıldı. Tüm muhtarlar uyarıldı. Okul müdürlerimiz öğretmenlerimiz uyarıldı. Her bir veliye ulaşıldı. Acaba bir olumsuzluk varsa, belirti varsa hastaneye getirilmesi için" diye alınan önlemler hakkında da bilgi verdi.

Hastanede tedavi altındaki bir öğrencinin velisi olan Cani Turan, öğlen yemeği veren firmayı suçladı. Çocuklara bayat tavuk döner verildiğinden kuşkulandığını öne süren Turan, "Böyle sorumsuzluk görülmemiş. Bu ihaleyi alan firma yetkilileri cezalarını çeksinler. Öğlen yemeğini yiyen 300’den fazla öğrenci zehirlenmiş. Çocuklar eve gelince durumlarını fark ettik. Daha önce de çocuğum okulda yediği yemekle evde rahatsızlandığını hissettim, ancak ben evde bir şey yediğini sanmıştım. Ancak birkaç arkadaşı daha böyle olmuştu. Demek ki okulda yedikleri yemekten zehirlenmişler. Biz o zaman fark etmedik ve önemsememiştik" dedi.

Bayram BULUT-Deniz YILMAZ/DİYARBAKIR, (DHA)