2007'den önce alınıp 4 yıl elde tutulan gayrimenkulün satışından sağlanan kazanç vergiye tabi değil
06 Ekim 2010

Soru: Aralık 2005’te satın aldığım arsayı bir şirkete satmak üzereyim. Ancak, şirket satış bedelinin tamamının tapu kayıtlarında görünmesini istiyor. Yani satış bedelinin tamamı üstünden tapu harcı ödenmesini istiyorlar. Arsa alış bedelim tapuda oldukça düşük göründüğünden (satan eski malik satış bedelinin tamamının gösterilmesine razı olmadığından) şirketin istediği işlemi yaparsam ortaya 350 bin lira kazanç çıkıyor. Oysa gerçek alış bedeline göre, bunu yarısı kadar bile kazanç elde etmem söz konusu değil. Bu durumda gerçek olmayan kazanç üstünden vergi ödememek için ne yapmam lazım? Ali PEHLİVAN Cevap: Rahat olun. Gerçek olmayan kazanç üstünden vergi ödememek için yapmanız gereken hiçbir işlem yok. Hatta kazancınız gerçekte olsa da yapacağınız bir işlem olmadığı gibi, ödeyeceğiniz vergi de yok.

[[HAFTAYA]]

Çünkü, 1 Ocak 2007’den önce iktisap edilmiş olan gayrimenkullerin 4 yıl (1 Ocak 2007’den itibaren iktisap edilenler 5 yıl) elde tutulduktan sonra elden çıkartılmasından sağlanan kazançlar, tutarı ne olursa olsun Gelir Vergisi’ne tabi bulunmuyor. (Gelir Vergisi Kanunu Mükerrer Madde 80) Arsayı 1 Ocak 2007’den önce alıp, 4 yıldan fazla süre elde tuttuktan sonra sattığınızdan, satışından kaç lira kazanç elde ederseniz edin Gelir Vergisi ödemeyeceksiniz. İşin bir diğer yönü de alım satıma ilişkin tapu işlemlerinde emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek alım satım bedeli üstünden tapu harcı ödenmesi yasa gereğidir. Kazanç vergiye tabi olsa bile, tapuda gerçek alım-satım değerini göstermek gerekiyor.

110 gün askerlik Bağ-Kur’dan çıkamaz borçlanması ile bir yıl erken emekli olabilirsiniz

Soru: 30 Aralık 1965 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 5 Eylül 1988 olup, bugüne kadar 7600 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Sigortam askerden sonra başladı. Askerliğimi 18 ay yaptım. Askerliğimi ödersem ne kadar önce emekli olabilirim? Selim KARCILAR Cevap: Emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de, 51 yaşınızı dolduracağınız 30 Aralık 2016’da emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. Askerlik sürenizin 110 gününü borçlanmanız halinde, 50 yaşınızı dolduracağınız 30 Aralık 2016’da emekli olabilirsiniz.

Prim gibi 49 yaşı da doldurmanız gerek

Soru: Bağ-Kur’a giriş tarihim 1 Ocak 1987. Ne zaman emekli olurum? Askerliğimi borçlanmama gerek var mı? Girişim askerlikten sonra. Erdal ÇİFTÇİ Cevap: Askerlik sürenizi ve doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Sorunuzu 18 ay askerlik yaptığınız varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için, 25 tam yıl prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Prim şartını tamamladığınızdan, 49 yaşınızı da dolduruyorsanız istediğiniz zaman emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 49 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Şirket hissesini devretmeyen 110 gün askerlik Bağ-Kur’dan çıkamaz

Soru: İki kardeş, limitet şirket sahibiyiz. Bağ-Kur’luyuz. Ancak ben SSK’lı olarak başka bir işte çalışacağım. Fakat şirket faaliyetine devam edecek. Bu durumda Bağ-Kur’dan çıkacak mıyım? Çıktığımda şirkete başka bir ortak mı bulacağız? Kısacası, şirket ortaklığıma devam edip, Bağ-Kur’dan ayrılarak başka bir işyerinde SSK’lı olarak çalışabilir miyim? Fahir İNAL Cevap: Limitet şirket hissenizi bir başkasına devredip, 4/b sigortanızı (eski adıyla Bağ-Kur) kapatmadığınız sürece, 4/a sigortalısı (eski adıyla SSK) olamazsınız. Şirket hissenizi devretmediğiniz sürece 4/b sigortalısı olmak zorundasınız. Limitet şirketteki hissenizi devredip, 4/b sigortanızı kapattıktan sonra istediğiniz işte 4/a sigortalısı olarak çalışabilirsiniz.

Priminizi 5000 güne tamamladığınızda emeklisiniz

Soru: 28 Ekim 1964 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Nisan 1981. Evlendikten sonra çalışmadım. İki çocuğum var. 1 Ocak 2007’de isteğe bağlı prim ödemeye başladım. Daha sonra devlet bizi Bağ-Kur’a almış. SSK’dan emekli olabilmek için Mart 2010’dan beri bir şirkette çalışıyorum. Daha ne kadar prim ödemem gerekir? Kaç yaşında emekli olurum? Elif YAS Cevap: 8 Eylül 1999 itibarıyla 18 yıldan fazla sigortalılık süresi olan kadınlar, bu tarihte yürürlüğe konan ve emekli olmak için aranan prim gün sayısını 5000 günden 7000 güne çıkaran ve kadına 58, erkek sigortalıya 60 yaş şartı getirerek emekli olmayı zorlaştırdığından, kamuoyunda ‘mezarda emeklilik’ olarak adlandırılan 4447 sayılı Yasa’ya tabi olmadan, eski yasa şartlarıyla emekli olabiliyor. 8 Eylül 1999 itibarıyla 18 yıldan fazla sigortalılık süreniz olduğundan, emekli olmak için, 20 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. Prim ödemenizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ancak, bu şartlarla emekli olabilmeniz için 1 Ekim 2008’den itibaren isteğe bağlı olarak 41 aydan (1230 gün) fazla prim ödememelisiniz. Aksi takdirde, 4/b sigortası (Eski adıyla Bağ-Kur) şartlarıyla emekli olmak durumunda kalabilirsiniz. Daha net bilgi verebilmemiz için prim ödeme gün sayınızı (veya sicil numaranızı) ve çocuğunuzun doğum tarihini bildirmeniz gerek.

Eşinizin doğum borçlanması yapması için mahkeme kararı gerek

Soru: Eşim 29 Nisan 1962 doğumlu. İşe başlama tarihi 5 Ocak 1993. Halen sigortalı olarak çalışmakta. Boşluğu yok. 26 Ocak 1989’da doğum yaptı. Borçlanabilir mi? Ne zaman emekli olur? Levent DEMİRTAŞ Cevap: Eşiniz yasaya göre doğum borçlanması yapabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yasaya aykırı 16 Eylül 2010 tarih ve 2010/106 sayılı genelgesine göre yapamaz. Çünkü, SGK söz konusu genelge ile sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacağını açıkladı. Oysa yasada sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacağına dair bir hüküm yok. Eşiniz, borçlanma için başvuru yapar, ret cevabı geldiğinde iş mahkemesine dava açarsa, yargı yoluyla doğum borçlanması yapabileceğini düşünüyoruz. Eşiniz emekli olmak için, 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi. Prim ödemesi yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemese dahi, 20 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 5 Ocak 2013 tarihinde emekli olabilir. Mahkeme kararıyla doğum borçlanması yaparak 720 gün kazanması halinde 1 Ocak 2011’de emekli olabilir.