19 Mayıs'ta eczaneler ve hastaneler açık olacak mı?

Sağlık sorunları sebebiyle hastanelere ve eczanelere gitmek zorunda olan vatandaşlar, konuyla ilgili detaylı bilgileri almak için harekete geçti. Peki, 19 Mayıs'ta eczaneler ve hastaneler açık mı?
 

19 Mayıs'ta eczaneler ve hastaneler açık olacak mı?
Hastalık durumu nedeniyle 19 Mayıs'ta hastane ve eczane dolaylarına uğramak mecburiyetinde olanlar, bu doğrultuda hareket etmeden önce "19 Mayıs'ta eczane ve hastaneler açık mı?" sorusunu yöneltti.

İşte detaylar:


19 MAYIS'TA HASTANELER AÇIK MI?


Özel hastanelerdeki durumlar bilinmemekle birlikte devlet hastanelerindeki polikliniklerin kapalı olma durumuyla karşılaşılabilir. Bu durum hastane yönetiminin aldığı karara göre değişiklik gösterebilir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için hastanelerin santralinden detaylı bilgi sahibi olunabilir. 19 Mayıs Cuma günü hastanelerin acil servisi açık olacaktır.


ECZANELER AÇIK MI?


Resmi tatil günlerinde yalnızca nöbetçi eczaneler açık olmaktadır: Alışveriş merkezlerindekiler de dahil olmak üzere eczaneler bağlı olduğu bölgedeki eczane çalışma gün ve açılış kapanış saatlerine uymak zorundadır. Birden fazla eczane bulunan yerlerde, belirlenen çalışma saatleri dışında ve resmî tatil günlerinde yalnız nöbetçi eczaneler açık kalır. Nöbetçi eczane dışındaki eczaneler nöbet saatlerinde faaliyet gösteremezler.


SAĞLIK OCAĞI AÇIK MI?


Sağlık ocakları, resmi tatillerde nöbet usulü çalışma programı sağlamaktadır. Yönetmeliğe göre sağlık ocakları resmi tatil günlerinde en az iki personelle 09.00-12.00 saatleri arasında nöbet tutacaktır.

Resmi tatil ve Cumartesi-Pazar günleri tutulacak nöbet hizmetlerinin süresi günlük 3 saat olup 9.00-12.00 saatleri arasında tutulacaktır. İl Sağlık Müdürlükleri bölgenin şartlarına göre bu 3 saatlik nöbet süresini süreklilik esasına uygun olarak ve nöbetin disiplin ve anlamını bozmayacak şekilde ve bölge halkına duyumunu yaparak başka saatler arsında da düzenleyebilir. Nöbet hizmetleri en az iki personel ile yürütülecektir.