1.5 milyar dolardan olacaklar

Yeni Zelanda, Yüzüklerin Efendisi serisinin öncesini anlatan Hobbit kitabından uyarlanacak yeni filmin başka bir ülkede çekilmesi durumunda, 1,5 milyar dolar kaybedecek

1.5 milyar dolardan olacaklar

Filmin yapımcısı Warner Bros'un, sendika ile anlaşma imzalamaması üzerine Avustralya Oyuncular Birliği'nin Yeni Zelanda temsilciliği projeye savaş açmıştı.

Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson, “Yüzüklerin Efendisi” serisinin üç bölümünü de kendi ülkesinde çekerek, yerel film sektörünün canlanmasına neden olmuştu. Jackson, iki bölüm olarak planlanan “Hobbit”i de Yeni Zelanda'da çekmeyi planlıyordu.

Ancak projenin Yeni Zelanda'daki geleceği, oyuncuların filmde oynama boykotundan sonra tehlikeye girdi. Warner Bros 500 milyon dolarlık prodüksiyon için alternatif yerler aramaya başladı.

Yeni Zelanda'nın en büyük bankası olan ANZ-National'dan ekonomistler, filmin ülke ekonomisine katkısının, bütçeli prodüksiyonların yerel film sektörünü canlandırması gibi ekonomik etkiler nedeniyle, yatırım miktarının üç katını yani 1,5 milyar doları bulacağını düşünüyor.

ANZ Bankası ekonomistlerinde Mark Smith, filmlerin ikincil etkilerine dikkat çekerek, filmlerde birçok çalışanın yanı sıra taşeronların çalıştığını, yerel mal ve hizmet tedarikçilerinin olduğunu ve bunun ekonomiye yansıdığını belirtti. Yeni Zelanda'nın imajının önemli olduğunu düşünen Smith, bu imajın, Yüzüklerin Efendisi filmiyle ortaya çıktığını söyledi.

YÖNETMEN JACKSON: “OLAN OLDU”

Oyuncu sendikaları ile film yapımcıları arasındaki anlaşmazlık için çözüm arayışları sürerken, filmin yönetmeni Jackson, durumu, “Zaten olan oldu” diye yorumluyor. İçlerinde filmlerde çalışan teknisyenler ve diğer çalışanların da olduğu 1500 kişilik protestocu grup, çarşamba günü “İrlanda, Orta Dünya değildir”, “Bilbo'yu öldürmeyin” sloganlarıyla gösterilerde bulundu.

Warner Bros yetkilileri, önümüzdeki hafta Yeni Zelanda'ya gelerek film nerede çekileceği konusunda nihai kararı verecek. Filmin çekimlerine, önümüzdeki Şubat ayında başlanacak. Neredeyse 3 milyar dolarlık gişe hasılatına ulaşan Yüzüklerin Efendisi serisi, “Tolkien turizmi” sayesinde yerel ekonominin canlanmasına neden oldu.

Yeni Zelanda'da 2009 yılında tüm sinema sektörünün yarattığı gelir 2,8 milyar Yeni Zelanda Doları oldu, bu rakam 2005 yılındaki gelirin altı katına karşılık geliyor.

(Hürriyet)